movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

23-04-2019

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Minister Giżyński: Niemcy i Francuzi strzelają do dzików. Tylko nas traktuje się jak bratobójców!

"Zdefiniowałem w lipcu ubiegłego roku ASF jako system powiązanych interesów, gdzie z różnych powodów różne środowiska czerpią z faktu występowania w Polsce ASF różne korzyści" - mówi nasz rozmówca. Gościem studio "Polska na Serio" Świat Rolnika był wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński. Głównym tematem rozmowy był panujący na wschodzie kraju ASF. Nie zabrakło również omówienia sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej, przy okazji rozmowy o groźbie amerykańskiego embargo na polską wieprzowinę.

 

"Amerykanie mówią, że nie będą od nikogo, nie tylko od Polski, kupować jakiegokolwiek mięsa, jeżeli to mięso nie będzie badane i ściśle nadzorowane wyłącznie przez lekarzy państwowych służb weterynaryjnyc"

 

– tłumaczy wiceminister Szymon Giżyński.

 

"Pieniądze na reformę i na funkcjonowanie, zgodnie z polskim interesem narodowym, państwowej weterynarii są. Policzyliśmy to i wystarczy na przegrupowanie lekarzy wyznaczonych w kierunku lekarzy państwowej służby weterynaryjnej. (...) Myślę, że na pewno w granicach 1/4 [obecnych etatów – przyp. Red.] albo więcej. Założenie jest również takie, że będzie to godziwe wynagrodzenie dla państwowych lekarzy, mało tego, dla wszystkich pracowników Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej"

 

– dodaje wiceszef resortu rolnictwa.

 

Od początku roku 2019 wykryto jedno ognisko ASF w Polsce, jednak przypadków jest kilkaset. Wciąż odnajdywane są padłe dziki zarażone wirusem lub odstrzeliwane są poszczególne sztuki.

 

"Zdefiniowałem w lipcu ubiegłego roku ASF jako system powiązanych interesów, gdzie z różnych powodów różne środowiska czerpią z faktu występowania w Polsce ASF różne korzyści. W Niemczech dokonali odstrzału na poziomie miliona [dzików – przyp.red.], Francuzi prawie tyle samo, a nas traktuje się jako bratobójców, którzy strzelają do braci dzików"

 

– mówi minister Giżyński.

 

Wiceminister Szymon Giżyński odniósł się także do wypowiedzi innego wiceministra rolnictwa, pana Ryszarda Zarudzkiego, który na antenie TVP, w jednym z odcinków programu Agrobiznes tłumaczył, kto otrzyma dopłaty do tuczników i krów.

 

Aby otrzymać dofinansowanie krowy muszą mieć dostęp do pastwiska, a świnie... do wolnego wybiegu. Pisaliśmy o tym już wcześniej, artykuł możecie zobaczyć TUTAJ.

 

"Myślę, że to jakieś nieporozumienie i zbyt literalne tłumaczenie przepisów, bo przecież wiadomo, że one nie mogą być sprzeczne. Zasady i środki wsparcia są oczywistością, my to rozwijamy, ale one nie mogą być w sprzeczności z tymi posunięciami, które prowadzą do eliminacji ASF"

 

 

– wyjaśnił minister Giżyński w programie "Polska na Serio" na portalu Świat Rolnika.

 

Fot.Graf.: Agnieszka Radzik/Aleksandra Kasperska

 

 

 

 

 

 

 

swiatrolnika.info 2023