movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

05-08-2022

Autor: Oliver Pochwat

Michał Wawer: Za skasowaniem profilu Konfederacji stoi człowiek

Michał Wawer, w rozmowie z red. Oliverem Pochwatem skomentował zabezpieczenie sądu, zakazujące Facebookowi ograniczania wyświetleń strony Konfederacji na czas procesu.

Na początku stycznia 2022 r., koncern META będący wydawca Facebooka skasował stronę Konfederacja na portalu społecznościowym Facebook. Jak wynika z oświadczenia biura prasowego portalu społecznościowego, strona partii Konfederacja została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie.

Michał Wawer – pierwsza wygrana bitwa

Jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Facebooka „usunęliśmy stronę Konfederacji z powodu powtarzających się naruszeń naszych zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne” Po 7 miesiącach mamy Konfederacja wygrała pierwszą bitwę. Sąd udzielił zabezpieczenia, zakazując Facebookowi ograniczania wyświetleń strony Konfederacji przez cały czas procesu. Pytanie, które zadaje sobie wiele osób, to jak polski sąd może wpłynąć na międzynarodowego giganta.

Michał Wawer

"Facebook/Meta jest firmą działającą w Polsce i w związku z tym podlega polskiemu prawu. Spodziewamy się, że Meta będzie próbowała ten proces wyprowadzić poza granice Polski, co byłoby dla nich bardzo komfortowe. Meta już na poziomie swojej wewnętrznej struktury ma przeraźliwie zagmatwane. Jednym z efektów jest to, że w naszym pozwie musieliśmy wskazać dwie spółki, przeciwko którym idziemy. Spółkę amerykańską i irlandzką, dlatego, że z dokumentów i regulaminów nie dało się dojść, która spółka odpowiada za prowadzenie profili polskich użytkowników, która odpowiadała za decyzję, żeby nas profil usunąć. Jest tam wielki chaos, który oczywiście ma na celu, aby utrudnić dochodzenie sprawiedliwości przed sądem komukolwiek – wyjaśnił skarbnik Konfederacji, Michał Wawer.

(Dez)Informacja

Facebook w swoim oświadczeniu podał, że „Usunęliśmy stronę Konfederacji z powodu powtarzających się naruszeń naszych zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19”. Konfederacja wielokrotnie mówiła o tym, że były to oficjalne dane lub informacje podawane przez Ministerstwa Zdrowia.

"To jest oczywisty fałsz w tym oświadczeniu Facebooka, które było rozesłane do mediów. Jednym z wątków, które analizujemy, jest kwestia dochodzenia naruszenia naszych dóbr osobistych w samym tym oświadczeniu medialnym. To są oczywiste kłamstwa. Tak, jak styczniu pokazywaliśmy na konferencji prasowej, Facebook zaledwie kilkukrotnie usunął jakiekolwiek treści ze strony Facebookowej Konfederacji i to były treści, gdzie za każdym razem usunięcie było bezzasadne" – przypomniał mec. Wawer.

Czytaj także: Tadeusz Płużański: Walka o czystość Powstania Warszawskiego trwa

swiatrolnika.info 2022