movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

01-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Michał Sadłowski: Rosja w dalszym ciągu poszukuje swej podmiotowości

Czy Rosja odbuduje swoje imperium? Dlaczego Rosjanie są tak brutalni? Gościem Łukasza Warzechy w "Polska na Serio BIZNES" jest Michał Sadłowski.

Michał Sadłowski jest doktorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Historyk ustroju i prawa, jest ekspertem ds. obywatelstwa poradzieckiego. Specjalizuje się w historii Rosji. Jest autorem książki „Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku”.

Społeczeństwo rosyjskie w cieniu wojny na Ukrainie

Społeczność międzynarodowa od 24 lutego zastanawia się, dlaczego społeczeństwo rosyjskie w większości popiera inwazje i zbrodnie wojenne dokonywane przez ich państwo na Ukrainie. Michał Sadłowski zaznacza jednak, że nadal 1/5 Rosjan nadal wojny z Ukrainą nie popiera. Jego zdaniem spora część społeczeństwa Rosji jest wykluczona z życia publicznego.

„Są to ludzie, którzy próbują się przeciwdziałać reżimowi. Można powiedzieć, że obecnie Rosja jest podzielona. Część Rosji siedzi obecnie w więźniu, druga część uciekła za granicę, kolejna część zupełnie wycofywała się z życia publicznego i całkowicie przestali interesować się sprawami państwowymi. Nie ma obecnie prostego schematu na opisanie tego kraju. Oczywiście, większa część Rosjan jest zmobilizowana, jednakże ta mobilizacja wynika z kilku zjawisk. Część rosyjskiego społeczeństwa jest wdzięczna Putinowi za stabilizację na początku XXI wieku” – powiedział doktor Uniwersytetu Warszawskiego.

„Od poziomu federalnego, w ministerstwach, uniwersytetach, akademiach nauk, w służbach specjalnych, czy też w wojsku dominują ludzie, którzy zaczęli robić karierę pod koniec istnienia Związku Radzieckiego, lub na początku lat’90. Natomiast, pokolenie do czterdziestego roku życia nie sprawuje funkcji kierowniczych i decyzyjnych w Federacji Rosyjskiej. To pokolenie jest sceptyczne wobec inwazji na Ukrainę. Sprzeciw tych ludzi jest jedną z przyczyn samego ataku. Władimir Putin wie, że za kilka lat taki atak byłby niemożliwy do zrealizowania. W społeczeństwie rosyjskim zachodzą pewne zmiany i młodsze pokolenia patrzą na obecną politykę negatywnie” – dodaje.

Czy Rosja dokonuje ludobójstwa na Ukrainie?

Zdaniem Michała Sadłowskiego, Rosja dokonuje zbrodni wojennych na Ukrainie, co nawet potwierdzają eksperci pochodzący z państwa rządzonego przez Władimira Putina. Zdaniem eksperta Uniwersytetu Warszawskiego, jedną z przyczyn brutalności rosyjskiej armii jest fakt, że żołnierze biorący udział w ataku na Ukrainę pochodzą z regionów biedniejszych.

„Są to regiony wierne Władimirowi Putinowi i niemające wiedzy na temat sytuacji na świecie. Dodatkowym faktem jest to, że konflikt na Ukrainie od 2014 roku w mediach rosyjskich był przedstawiany w bardzo kłamliwej i totalitarnej formie. Zupełnie inaczej pokazuje się Niemcy, Francję, USA, czy nawet Polskę, a inaczej ukraińskie państwo. Oczywiście po 24 lutego sytuacja diametralnie się zmieniła i większość krajów jest pokazywana w skrajnie negatywny sposób” – powiedział dr Sadłowski.

„Wizja Rosji Władimira Putina jest wyjątkowo eklektyczna. Jest to człowiek, który rozpoczął karierę w państwie, które upadło. Obecny prezydent Rosji widział tę tragedię, widział rozpad wielkiego mocarstwa, ale uczestnik w budowie nowego państwa, ponieważ Federacja Rosyjska jest kompletnie nowym tworem i jest próbą budowy nowego podmiotu, który szuka swojej podmiotowości” – dodał.

Czytaj równiez: Putin uwolni eksport zboża z Ukrainy, jeśli zachód zniesie sankcje?

swiatrolnika.info 2023