movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

17-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Merkel przegra wybory przez pandemię koronawirusa?

Czy partia Angeli Merkel przegra wybory? Jak na poparcie dla CDU wpłynęła pandemia koronawirusa i przyjęta przez niemiecki rząd strategia walki. Z Łukaszem Warzechą, w programie Polska w programie Polska na serio BIZNES, rozmawia Olga Doleśniak-Harczuk, germanistka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Nowe Państwo“ i ekspertka Instytutu Staszica.

Merkel przegra przez pandemię?

Partia Merkel przegrywa w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. CDU jeszcze nigdy nie wypadła tak źle w tych dwóch krajach związkowych, które dawniej były jej twierdzą. Tym razem zdobyła tam mniej niż 30 procent głosów. Po historycznych porażkach w wyborach do landtagów w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie chadekom grozi klęska w wyborach do Bundestagu.

Na wyniki partii Merkel wpływa sytuacja z koronawirusem i państwowa strategia walki z pandemią, która zdaniem wielu Niemców, zwyczajnie się nie sprawdza. Polityka lockdownu coraz bardziej męczy niemieckie społeczeństwo.

Ten bilans jest dosyć ujemny jeżeli chodzi o Angelę Merkel. Zresztą te wybory, z którymi mieliśmy do czynienia teraz, te wyniki wyborów najlepiej o tym świadczą.. Wynik tych wyborów i ”katastrofa” jaka spadła na CDU to jest w pewnym sensie taka żółta kartka dla wielkiej koalicji, ale przede wszystkim dla tego jej elementu, który jest uważany za element decydujący czyli dla chadeków.

– ocenia Olga Doleśniak-Harczuk.

Viva znowu daje popis! Zwierzęta ważniejsze niż chore dzieci?

Merkel obrywa za politykę landów

Niemieckie landy mają dużą niezależność w walce z pandemią. Polityka walki z pandemią, przyjęta przez Angelę Merkel polega głównie na spotykaniu z premierami landów i omawianiu kwestii dotyczących ewentualnych kolejnych obostrzeń i wnoszenia lockdownów.

Landy mają naprawdę sporo autonomię i one mogą decydować na przykład o otwarciu szkół, co się zdarzało. Angela Merkel wymagała, by wszystkie szkoły zostały zamknięte na szczeblu federalnym, a któryś z premierów landu sprzeciwiał się takiej decyzji i na przykład otwierał ze szkoły.

– dodaje Olga Doleśniak-Harczuk.

Mimo, że walka z pandemią odbywa się na szczeblu federalnym, niechęć społeczeństwa skupia się na niemieckim rządzie. Ostatnie sondaże pokazują, że na CDU i bawarską CSU gotowych jest głosować tylko 33 procent wyborców. A może być ich jeszcze mniej wskutek afery z maseczkami, w którą byli zamieszani politycy z obu partii. Po 16 latach sprawowania urzędu również Merkel nie zamierza ponownie kandydować. Ta decyzja może osłabić jej partię jeszcze bardziej, a CDU grozi przejście do opozycji.

swiatrolnika.info 2023