movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

19-08-2022

Autor: Oliver Pochwat

Mariusz Gosek: Polak nie będzie klękał przed Niemcem

Mariusz Gosek w programie Polska na serio – Polityka scharakteryzował relację między Polską a Komisją Europejską dotyczące wypłaty pieniędzy w ramach KPO.

Krajowy Plan Odbudowy według licznych deklaracji i zapewnień miał przynieść Polsce 160 mld euro. Unijne kredyt miała wzmocnić gospodarczo Polskę po pandemii koronawirusa, ułatwić rozwój pomimo szalejącej inflacji oraz zbliżającego się kryzysu. Pieniądze miał być również wsparciem umożliwiającym rozbudowę sektora zielonej energii w dobie rosnących cen energii. Pieniędzy jednak jak nie było, tak nie ma…

Mariusz Gosek – Cyniczna gra

Podczas wywiadu w "Salonie politycznym Trójki" minister sprawiedliwości – prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że "Dzisiaj pani von der Leyen cynicznie oszukuje premiera i prezydenta. Z jednej strony była w Polsce i zadeklarowała, że akceptuje ustawę pana prezydenta, do czego ja byłem bardzo sceptycznie nastawiony, bo ona była kolejnym etapem ustępstw i żądań KE, potem stwierdziła, że stawia kolejne żądania. Krótko mówiąc, dzieje się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji”. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Polsat News ocenił, że szanse na otrzymanie przez Polskę środków z unijnego Funduszu Odbudowy są cały czas bardzo duże. Jednak pieniądze z tego funduszu są wstrzymywane, ponieważ Polska w sposób niezadowalający realizuje nakreślone przez Komisję Europejską "kamienie milowe".

 

 

Mariusz Gosek

Zagłodzić Polskę

O kulisach negocjacji z Komisją Europejską w sprawie KPO oraz powodach złamania uzgodnień mówił w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP min. Jakub Kumoch. Jak stwierdził polityk: "prezydent miał bardzo jasną wizję, jak powstrzymać anarchizowanie polskiego sądownictwa przez instytucje międzynarodowe i przez część naszych środowisk prawniczych". - Jednocześnie projekt ten zyskał uznanie przywództwa KE”. Jacek Kumoch zauważył również, że Polska nie może otrzymać pieniędzy z KPO "ponieważ niestety w Komisji i w Parlamencie Europejskim jest bardzo radykalna frakcja, która uważa, że Polskę należy – jak to się kiedyś wymknęło jednej z jej liderek – >>zagłodzić<<”.

 

 

Niedotrzymana umowa

Do braku wypłaty należnych pieniędzy z KPO odniósł się również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wskazał, że rząd wykazał maksimum dobrej woli oraz poszedł na duże kompromisy. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego szefowa Komisji Europejskiej uległa presji. „Była pod presją, straszono ją odwołaniem, a krajowa opozycja domagała się dalszych warunków. Wszystko to prawda, ale to była umowa. Z naszej strony dotrzymana, z jej strony złamana”.

 

 

 

Czytak także: Marek Budzisz: Doktrynerstwo może być przyczyną upadku Zachodu

swiatrolnika.info 2022