movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

24-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Lockdown – co przedsiębiorcy mogą zrobić by dochodzić swoich praw?

Lockdown wprowadzany przez polski rząd dotyka wielu przedsiębiorców w Polsce, uniemożliwiając normalne prowadzenie działalności. Wielu z nich zamierza dochodzić swoich praw. Jakie prawne możliwości dochodzenia roszczeń ma polski przedsiębiorca? Złożenie pozwu indywidualnego czy dołączenie do pozwu zbiorowego – którą drogę powinien wybrać przedsiębiorca? Na te i inne pytania odpowiedziała mecenas Anna Çoban, która była gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na serio BIZNES.

Lockdown – przedsiębiorcy mogą powoływać się na artykuł 417 Kodeksu Cywilnego

Zapytana przez Łukasza Warzechę jakie możliwości prawne posiada przedsiębiorca, który został pokrzywdzony przez wprowadzony lockdown i wszelkie narzucone przez rząd obostrzenia, mecenas Anna Çoban powołała się na artykuł 417 Kodeksu Cywilnego:

Na podstawie tego przepisu przedsiębiorca jest w stanie żądać od Skarbu Państwa nie tylko utraconych zysków, ale również tych korzyści, które by otrzymał, gdyby rozporządzenia Rady Ministrów nie zostały wprowadzone w życie.

Odniosła się również do różnic między obecną sytuacją, a przypadkiem gdyby lockdown został poprzedzony w wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego, który jest przewidziany w Konstytucji i w teorii mógłby ułatwić przedsiębiorcom dochodzenia swoich roszczeń:

Na podstawie ustawy i Konstytucji w momencie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, wtedy jakby z automatu wiadomo, że prawa obywatelskie, w tym również prawa przedsiębiorców są ograniczone. W takim przypadku przedsiębiorcy mają bezpośrednią podstawę do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa. Obecnie jesteśmy w trochę innej sytuacji, trochę takiej skomplikowanej, a można nawet powiedzieć patowej. Ponieważ mamy rozporządzenia, mamy Konstytucję, a nie mamy wprowadzonego stanu klęski żywiołowej, stanu nadzwyczajnego. Rozporządzenia również nie są wprowadzone na podstawie ustawy. Więc z jednej strony jest ciężej przedsiębiorcom żądać i dochodzić swoich roszczeń, ale jednocześnie są też podstawy ogólne z Kodeksu Cywilnego na podstawie, których przedsiębiorcy mogą wnosić pozwy i wnosić o roszczenia do Skarbu Państwa.

Oglądaj także: Piątka dla zwierząt. Krupiński: ja chcę żyć godziwie, ale nie z dopłat, a z produkcji!

Lockdown – obecna sytuacja jest wyjątkowa i nie miała miejsca w historii IIIRP

Według Anny Çoban obecnie wprowadzany lockdown, nie miał nigdy miejsca w historii IIIRP i ciężko porównywać go do jakiejkolwiek innej sytuacji, która wydarzyła się w przeszłości.

Do tej pory nie mieliśmy do czynienia w ogóle z takim przypadkiem i z takimi ograniczeniami, również z nim związanymi, które trwały tak długo. Więc pomimo tego iż były wprowadzone na niektórych obszarach stany klęski żywiołowej w wyniku powodzi, to nigdy w historii Polski nie było takiej sytuacji. Tak naprawdę to z czym się mierzymy prawnie, jest nową sytuacją nie tylko dla rządzących, ale również dla całego wymiaru sprawiedliwości

– powiedziała mecenas Anna Çoban.

swiatrolnika.info 2023