movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

17-06-2021

Autor: Oliver Pochwat

Legia Cudzoziemska oczami Polaka. Rozmawia Oliver Pochwat

Legia Cudzoziemska to formacja, która powstała 10 marca 1861 z rozkazu króla Francji Ludwika Filipa I jako armia najemna. Jej cele były proste - ochrona terytoriów zamorskich i prowadzenia wojen kolonialnych. Legia Cudzoziemska od samego początku swojego powstania stała na straży i interesów i honoru Francji.

Legia Cudzoziemska – wojsko awanturników, romantyków i przestępców.

Mówi się, że "ilu legionistów, tyle powodów wstąpienia do Legii Cudzoziemskiej". Szeregi tej formacji od początku swojego istnienia zasilali ludzie, którzy chcieli zerwać z przeszłością, przeżyć przygodę lub ukryć się przez społeczeństwem lub wymiarem sprawiedliwości. Nie brakowało w niej romantyków chcących przeżyć przygodę życia w egzotycznym kraju lub arystokratów, którzy przez hulaszczy tryb życia roztrwonili majątek.

Czytaj także: Historyczna i kulturalna mapa Polski – nowy sposób nauki historii

W związku z tym wielu traktowało Legię Cudzoziemską z pogardą i widziało w tej "zbieraninie" niej zło konieczne.

To, co od zawsze charakteryzowało Legię Cudzoziemską, to mordercze treningi, żelazna dyscyplina i system brutalnych kar nawet za najdrobniejsze przewinienie. "Maszeruj albo giń"  to hasło przyświecało i przyświeca legionistom po dziś dzień.

Frank Sinatra w piosence "French Foreign Legion" śpiewał o nieszczęśliwej miłości i ukojeniu, które miała zapewnić służba w Legii Cudzoziemskiej.

"Jeśli jeszcze raz mnie odrzucisz, dołączę do francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Założę się, że powitają mnie z otwartymi ramionami"

"Jeżeli myślisz, że nie znajdę miłości w Legii Cudzoziemskiej, pomyśl o uroku jaki roztacza ten mundur, jeszcze raz będziesz moja albo żegnaj mon cherie, zostanie mi tylko Legia Cudzoziemska".

Współczesna francuska Legia Cudzoziemska to jednak przede wszystkim świetnie wyposażona i wyszkolona formacja, która w każdej chwili gotowa jest do natychmiastowej interwencji w różnych rejonach świata.

Czytaj także: Alianci – Najnowsza książka Piotra Zychowicza. Rozmawia O. Pochwat 

Legia Cudzoziemska – Polacy

Historia Legii Cudzoziemskiej jest nierozerwalnie związana z Polakami, którzy od powstania zasilali jej szeregi.

W szeregach Legii nie brakowało niezwykle barwnych historii. Jednym z nich był np. Franciszek Budziszewski. Innym Polakiem wśród legionistów był Józef Miłkowski, syn polskich emigrantów. Legionistą był również malarz Xawery Dunikowski.

W szeregach Legii Cudzoziemskiej walczył również śp. Zygmunt Jadczak, który walczył w Powstaniu Warszawski, a kiedy skończyła się wojna, nie wrócił do kraju, lecz zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej.

W Legii Cudzoziemskiej służył również gość Polski na Serio. Historia Marek Kogut, który w ramach kontyngentu ONZ trafił do Sarajewa.

swiatrolnika.info 2023