O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

17-11-2021

Autor: Świat Rolnika

Księga wstydu Ministerstwa Finansów – jak zagraniczne firmy unikają podatków

Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio BIZNES jest Jakub Bińkowski, członek zarządu ZPP, autorów raportu „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm”.

Zdecydowana większość działających w Polsce firm z zagranicznym kapitałem to podatnicy CIT. ZPP podaje, że w 2019 roku, na terenie Polski działalność gospodarczą prowadziło 24 165 podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. 96,1 proc. z tych firm funkcjonowało w formie spółek kapitałowych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, które są płatnikami podatku CIT.

Księga wstydu Ministerstwa Finansów

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm”. Zaledwie 41 proc. osób prawnych wykazuje podatek CIT do zapłacenia. Dla porównania, odsetek liniowców wykazujących podatek PIT wynosił 83 proc.

Znajdujemy się w sytuacji, w której w zasadzie 40% jedynie podatników podatku CIT w ogóle płaci w jakiejkolwiek wysokości ten podatek. Możemy postawić taką tezę i ją skutecznie obronić, że decyzja o tym, w jakiej wysokości zapłacić podatek CIT i czy w ogóle go zapłacić, jest właśnie decyzją podejmowaną w pewnym sensie przez sam podmiot, a nie jest to gdzieś związane bezpośrednio z tym, jak obiektywnie kształtować się powinno to zobowiązanie podatkowe. Oczywiście wynika to z konstrukcji podatku. Podatek CIT jest podatkiem dochodowym i z podatku dochodowego rozlicza się znaczna część przedsiębiorców. Natomiast musimy zaznaczyć, że znaczna część polskich firm sektora MSP rozliczaj się podatkiem PIT.

– tłumaczy Jakub Bińkowski.

Zagraniczne firmy unikają opodatkowania

Zdaniem ZPP rząd przymyka oko na przekręty podatkowe zagranicznych spółek, dyskryminując przy tym polskie firmy. Autorzy raportu „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm” podają na konkretnych przykładach, w jaki sposób zagraniczne spółki unikają płacenia CIT. Liderami są podmiotu działające w handlu, w tym spółki takie jak Aldi, Auchan, Carrefour, Lidl, Kaufland, Dino i Biedronka.

Podatek dochodowy działa w ten sposób, że opodatkowany jest dochód. Dochód ma to do siebie, że jest kategorią bardziej prawną niż ekonomiczna. Dochód to jest przychód minus koszty uzyskania przychodu, a koszty uzyskania przychodu to jest kategoria opisana w przepisach i której konkretne znaczenie często będzie zależało również od decyzji organu podatkowego, który zdecyduje czy w danym przypadku, dany wydatek będzie takim kosztem uzyskania przychodu. To powoduje, że manipulujące kosztami i wysokością kosztów uzyskania przychodu, można manipulować wysokością opodatkowania tego ostatecznego dochodu. W przypadku polskich firm małych i średnich, to ich możliwości manipulowania kosztami uzyskania przychodów są ograniczone. Podatek CIT obejmuje spółki kapitałowej, które w większości są spółkami z kapitałem zagranicznym i one mają różne oddziały i przedstawicielstwa w różnych państwach, co automatycznie powoduje, że ich zdolności optymalizacyjne są wielokrotnie wyższe, niż możliwości i zdolności w tym zakresie tych polskich mniejszych firm.

– dodaje Bińkowski.

Oglądaj też: Facebook zarabia na mowie nienawiści i agresji społeczeństwa

 

swiatrolnika.info 2023