movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

13-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Ks. Gniadek: Klasyczny liberalizm jest kompatybilny z myślą chrześcijańską

Czy da się pogodzić katolicyzm z liberalizmem? Gościem Łukasza Warzechy w „Polska na Serio BIZNES” jest ks. Jacek Gniadek.

Ks. Jacek Gniadek jest Misjonarzem werbistą, autorem m.in. książki „Ekonomia boża i ludzka. Kazania wolnorynkowej”. Jak sam wskazuje, wdepnął w przestrzeń dialogu z klasycznym liberalizmem. W swoich przekonaniach odwołuje się głównie do Jana Pawła II oraz Ludwiga von Misesa.

Klasyczny liberalizm a katolicyzm

Redaktor Warzecha wskazał, że istnieje popularny pogląd, że nie da się pogodzić katolicyzmu z liberalizmem. Misjonarz tłumaczył, że klasyczny liberalizm jest kompatybilny z myślą chrześcijańską.

„Co to jest klasyczny liberalizm? Odwołuje się w tym do Ludwiga von Misesa. Jest on najbliższy temu, co katolicka nauka społeczna mówi nam o gospodarce. Widzę, że klasyczny liberalizm jest kompatybilny z myślą chrześcijańską. Na polskim gruncie mamy przykład Mikołaja z Krakowa, który pisze o zysku, w taki sposób, że niektóre partie libertariańskie w ten sposób by nie mówiły” – powiedział ks. Gniadek.

Gniadek: Brak jest głębszej analizy tego, czym jest ludzkie działanie

Ks.Gniadek zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie brak jest głębszej analizy tego, czym jest ludzkie działanie.

„Jestem wiernym uczniem Jana Pawła II. Jan Paweł II dwukrotnie napominał, że KNS musi wyjść z wydziałów nauk społecznych i wejść do teologii moralnej. Ekonomia to nie nauka polityczna, tylko nauka o ludzkim działaniu”.

„Wydaje mi się, że brak jest głębszej analizy tego, czym jest ludzkie działanie. Są pewne zasady. Używamy pojęcia wolny rynek, co nie znaczy, że wolno zrobić wszystko. Absolutnie nie. Granice wyznacza własność prywatna. Wolny rynek to jest przestrzeń przestrzegania własności prywatnej. Z tego wynika, że państwo ma za zadanie ochronę własności prywatnej. Aby czyn był moralnie dobry, nie wystarczy tylko, że mój cel będzie tożsamy z dobrem najwyższym i prawdą, ale jest też ten aspekt personalistyczny, że ja muszę to odkrywać w tym działaniu, jako osoba wolna” – mówił ks. Gniadek.

Sprawdź również: Agencki: Carl Menger to ojciec chrzestny Austriackiej Szkoły Ekonomii

swiatrolnika.info 2023