movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

08-04-2022

Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Bosak: Orban jest mniejszym pragmatykiem niż się wydawało

Krzysztof Bosak w programie Polska na serio – polityka ocenił wygraną Wiktora Orbana w wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Koalicja rządząca w wyborach uzyskała ponad dwie trzecie głosów w 199-osobowym parlamencie. Koalicja Fidesz i KDNP zdobyła 53,1 proc. głosów, co pozwoliło jej na uzyskanie 135 mandatów. Zjednoczona opozycja może liczyć na 57 mandatów, a nacjonalistyczna partia Nasza Ojczyzna 7 mandatów.

Krzysztof Bosak – Wygrana Orbana

Poseł na Sejm RP z ramienia Konfederacji w rozmowie z redaktorem Oliverem Pochwatem ocenił zwycięstwo Orbana oraz jego wysokie poparcie w Węgierskim społeczeństwie.

"Nikt nie spodziewał się aż tak wysokiego zwycięstwa partii Wiktora Orbana. Na wstępnie jednak, jak to mam w zwyczaju zrobię małą poprawkę. Nie zgadzam się, aby nazywać listę centrowo-lewicową "zjednoczona opozycją". To jest ten sam błąd, który robi cześć dziennikarzy w Polsce, mówiąc o współpracy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, PSL i Szymona Hołowni, że jest to zjednoczona opozycja"  – powiedział Krzysztof Bosak.

"Na Węgrzech opozycja startowała w dwóch blokach. W narodowej partii Nasza Ojczyzna i w bloku centrowo-lewicowym, w którym znalazł się dawny Jobbik, który przeszedł ewolucje na pozycję centrową. Nie jest już partia narodową ani szczególnie prawicową. Jobbik stał się partią poprawną politycznie. Nasza Ojczyzna to ci, którzy wyszli w proteście dryfowi Jobbiku do centrum i współpracy z lewicą" – zauważył polityk.

Krzysztof Bosak

Nieuczciwe wybory?

Krytycy Orbana od dawna informują, że Fidesz ma na Węgrzech "gra nieuczciwie". W ich ocenie system wyborczy został zaprojektowany tak, by faworyzować partię rządzącą, która ma kontrole nad większością mediów węgierskich. Wybory na Węgrzech obserwowała misja OBWE, która potwierdziła, że wybory na Węgrzech nie były uczciwą walką.

"Nie zauważyłem linii kwestionowania tego, że wybory na Węgrzech były demokratyczne. Oczywiście Orbanowi są zarzucane tendencje autokratyczne. Natomiast każdy lider, który rządzi przez kilka kadencji, nawet w państwach demokratycznych spotka się z takimi oskarżeniami. Spotykał się z tym Donald Tusk, kiedy rządził dwie kadencję z rzędu. Spotyka się z tym również Jarosław Kaczyński. Pewnie w ten sam sposób oskarżana przez swoich przeciwników politycznych była Angela Merkel. Tak samo oskarżany jest Orban. Czy słusznie, czy nie, niech osądzą to Węgrzy" – powiedział Bosak.

Czyta także: Janusz Kowalski: Jawność NGO-sów powinna być oczywista

swiatrolnika.info 2023