movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

11-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Kacper Kita: Shinzo Abe dążył do wzmocnienia japońskiej armii.

Kacper Kita w programie Polska na serio – Polityka skomentował morderstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abe oraz przybliżył jego postać i politykę.

8 lipca 2022 r. były premier Japonii Shinzo Abe podczas swojego wystąpienia w miesicie Nara, gdzie brał udział w kampanii lokalnego kandydata rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej został postrzelony ze skutkiem śmiertelnym.

Kacper Kita – zabójstwo premiera Abe

Jak poinformowała japońska policja, mężczyzna, który jest podejrzany o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abe, uważał, że polityk był powiązany z grupą religijną, którą obwiniał o bankructwo swojej matki. Zamach z użyciem broni domowej roboty planował od kilku miesięcy.
Spekulacje w mediach są różne.

"Najczęściej z pojawiających się opcji jest Kościół Zjednoczeniowy. Taka koreańska grupa parachrześcijańska, której założyciel ogłosił się nowym mesjaszem. Generalnie chodzi o pojawiające się na marginesie japońskiego życia publicznego oskarżenie, że za rządów Abego w Japonii zaczęło pojawiać się o wiele więcej różnego rodzaju sekt z zagranicy. Japonia jak wiadomo jest krajem, gdzie jest państwowy Szintoizm, dużo Buddystów. Jest również zjawisko sekt, które się pojawiają i które często dostają finansowanie z zagranicy. Myślę, że tak naprawdę w rzeczywistości nie chodziło o związki Abe, a jakąkolwiek grupę religijną. Chodziło o pojawiające się oskarżenia, że nie przeciwdziałał on temu i za jego rządów takich różnych sekt zaczęło się pojawiać i z tym nie walczono. Zapewne zamachowiec, który nie wygląda na osobę zdrową psychicznie te oskarżenie zinternalizował" – wyjaśnił gość red. Pochwata.

Kacper Kita – polityka Abe

Ocenia się, że Shinzo Abe był jednym z najważniejszych japońskich polityków po II wojnie światowej Dziedzictwo Abego to m.in. wzmacnianie japońskich sił obronnych. Dzięki jego polityce Japońskie Siły Zbrojne od 2015 mogą brać udział w operacjach sojuszniczych poza granicami kraju, asertywna polityka zagraniczna, promocja przestrzeni publicznej i edukacji i "abenomika" czyli ożywienie gospodarcze Japonii. Mimo rezygnacji z urzędu miał ogromny wpływ na politykę, był szanowany i popierany.

Kacper Kita

"Japonia jest daleko od Polski, więc Polska nie była głównym obszarem zainteresowania Abego i jego rządu. Można podkreślić, że za jego rządu Japonia była pierwszym krajem pozaeuropejskim, który nawiązał stała współprace z Grupą Wyszehradzką. Abe był zainteresowany naszym rejonem. Był w Polsce i przyjmował wizyty polskich polityków przez 8 lat swoich. Shinzo Abe prowadził bardzo zaangażowaną politykę zagraniczną. Jego zasadniczym celem było szukanie partnerów przeciwko Chinom, które uważał za główne zagrożenie przeciwko Japonii. Oczywiście z Chińczykami stosunki utrzymywał. Największym życiowym osiągnięciem Abe jest zwiększenie koordynacji państw tego regionu. Wprowadził on pojęcie politycznego Indopacyfiku. To również za jego rządów pojawiła się inicjatywa jednocząca Japonię, Indie, Australię i Stany Zjednoczone przeciwko Chinom. W związku z tym, że Chiny robią się coraz silniejsze, ta współpraca się zacieśnia. Abe w związku z tym starał się również wzmocnić japońskie siły zbrojne, które formalnie są tylko siłami obronnymi" – mówił red. Kita

Shino Abe – prawicowiec?

Premier Japonii przez swoje poglądy został zaszufladkowany jako skrajny prawicowiec, nacjonalista, populista, rewizjonista. Czy wobec prowadzonej polityki przez niego polityki wewnętrznej i zawężanej możemy zakwalifikować go jako 'prawicowca" lub nacjonalistę?

"Jak na główny nurt japońskiej polityki niewątpliwie był to wyraźnie prawicowy polityk. Oczywiście w Europie i Azji może to znaczyć zupełnie co innego. Generalnie misją Abego było wzmocnienie japońskiej armii i odcięcie od tego, co jego zdaniem było problemem, czyli postrzeganie siebie w roli narodu sprawców, narodu winnego II wojny światowej. Abe przez wielu i nie bez podstaw był postrzegany przez wielu jako rewizjonista, również z przyczyn rodzinnych" – wytłumaczył.

Czytaj także: Anna Bryłka: Rolników w Holandii chce się wywłaszczyć

swiatrolnika.info 2023