movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

29-04-2022

Autor: Oliver Pochwat

Kacper Kita: Gdyby nie wojna Le Pen mogłaby mieć lepszy wynik

Kacper Kita w rozmowie z Oliverem Pochwatem w programie Polska na serio – polityka podsumował drugą turę wyborów prezydenckich we Francji oraz wygraną Macrona.

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. we Francji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Emmanuel Macron pokonał Marine Le Pen, zapewniając sobie reelekcję na kolejne 5 lat. Na urzędującego prezydenta zagłosowało 59,55 proc. Francuzów, a kontrkandydatkę 41,45 proc.

Kacper Kita – Macron był faworytem.

Niedzielna II tura wyborów we Francji potwierdzała, że Emmanuel Macron cieszy się dużą popularnością wśród Francuzów. Kandydatka Zgromadzenia Narodowego, Marine Le Pen, osiągnęła wynik na poziomie 41,45 proc. głosów. Czy jednak reelekcja Macrona jest zaskoczeniem dla Francji? O wyjaśnienia poprosiliśmy Kacpra Kitę z Nowego Ładu.

Kacper Kita

"Od samego początku w każdym sondażu Macron wygrywał, oprócz jednego przygotowanego przez mało znaną pracownię. To nie jest zaskoczenie, że on wygrał. Jest dla niego niewątpliwie sukcesem, że wygrał tak wyraźnie. Wiele badań sugerowało, że Le Pen zbliży się do niego trochę bardziej. Z jej perspektywy jest to na pewno lepszy wynik niż 5 lat temu, gdy miała 34 proc., a teraz ma 41,5 proc. Wciąż jednak Macron wygrał wyraźnie" – powiedział Kacper Kita.

Kacper Kita – La Pen a Putin.

Przez cały okres kampanii wyborczej francuskie media przypominamy o powiązaniach oraz sympatii Le Pen do Władimira Putina. Kandydatka na prezydenta Francji w rozmowie z telewizją France 2 wyraziła przekonanie, że po zakończeniu wojny na Ukrainie Putin może być sojusznikiem Francji. Czy był to gwóźdź do trumny?
"I media i Macron starały się jej przypominać jej prorosyjskie stanowiska, co jest oczywiście uzasadnione. Le Pen przez lata prezentowała prorosyjskie, czy proputinowskie stanowisko. Podczas tej kampanii starała się z tego wycofywać i nie poruszać tego tematu" – wyjaśnił gość Olivera Pochwata.

"Macron jest błyskotliwym politykiem i skutecznym zwycięzcom tych wyborów. Jest człowiekiem, który dominuje scenę polityczną na kolejne lata. Umie się umiejętnie przestawiać" – zauważył redaktor Kita.

Czytaj także: Prezydent Macron zapowiada: Staniemy się wielkim narodem ekologii

swiatrolnika.info 2023