O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

09-03-2020

Autor: Świat Rolnika

Jacek Bury: PiS podatkiem cukrowym uderza w swój elektorat

Czy PiS uderza w swój elektorat podatkiem cukrowym? Czy wybory prezydenckie przyniosą równie niespodziewany rezultat? A jeżeli prezydentem zostanie kandydat opozycji, to jakim hamulcem będzie dla rządów PiS? O tym wszystkim w programie "Polska na Serio" z senatorem Koalicji Obywatelskiej Jackiem Burym rozmawiała Ewa Zajączkowska.

Kampania prezydencka trwa

– Uważam, że w pierwszej turze powinniśmy, niezależnie od tego, kto jakie ma zapatrywania polityczne, pójść na wybory i zagłosować na naszego wybranego kandydata, tego, kto jest najbliższy naszemu sercu i głowie. Jeżeli dla kogoś jest to pani Małgorzata niech zagłosuje na nią, na Kosiniaka też ludzie będą głosować. Natomiast kluczowa jest druga tura. W drugiej turze, niezależnie od tego kto będzie przeciwnikiem Andrzeja Dudy, bo najprawdopodobniej Andrzej Duda będzie w tej drugiej turze, natomiast nie wiemy, kto będzie kontrkandydatem, wtedy zamykamy oczy i głosujemy, żeby zabrać PiS-owi długopis. To jest jedyne wyjście, bo prezydent ma prawo weta

– powiedział w programie "Polska na Serio" senator Jacek Bury.

Co dalej z podatkiem cukrowym?

Senat w tym momencie odrzuca niektóre projekty ustaw wychodzące z Sejmu, przykładem jest nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Obecnie trwa dyskusja nad podatkiem cukrowym choć i tu senatorowie opozycji mogą zagłosować za całkowitym odrzuceniem.

– Senat nie robi na złość Sejmowi, że będziemy wszystko wetować. W wypadku akcyzy część naszego klubu była za tym, by przyjąć poprawki do tej ustawy, ja byłem zwolennikiem tego, że powinniśmy odrzucić tę ustawę, bo jestem przeciwny podnoszeniu podatków. W Polsce jest naprawdę tyle obciążeń podatkowych w tej chwili, już wystarczy. Nasz rząd jest tak nadmuchany, mamy tyle wydatków, że nie przystoi okradać obywateli jeszcze bardziej, niż to jest robione w tej chwili. Jeżeli będzie okazja zagłosować za zmniejszeniem podatków będę głosował za zmniejszeniem, natomiast nigdy nie zagłosuję za zwiększeniem

– stwierdził senator Koalicji Obywatelskiej.

Składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Wprowadzenie podatku cukrowego może doprowadzić do bankructwa polskich przedsiębiorstw i producentów napojów słodzonych. Wszystko po to, by, przynajmniej w teorii, uchwalić budżet bez deficytu. W programie również o tym, skąd brać pieniądze na 13. i 14. emeryturę oraz o tym, czy poparcie Donalda Tuska dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej będzie skuteczne, czy wręcz przeciwnie, zadziała jak pocałunek śmierci?

Fot. A. Radzik 

swiatrolnika.info 2023