movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

13-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Inflacja w Polsce – czy społeczeństwo sobie z nią poradzi?

Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy. Obywatele coraz mocniej odczuwają wzrost cen. Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio Biznes jest Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Inflacja w Polsce szaleje

Inflacja w Polsce mocno przyspieszyła i wszystko wskazuje na to, że może przekroczyć poziom 6%. Rosnących cen nie wyhamowała nawet podwyżka stóp procentowych. Jeszcze kiedyś takie zagadnienie mogło być dla Polaków abstrakcyjnym pojęciem ekonomicznym, ale teraz rosnące ceny mocno uderzają w portfele obywateli.

Mogłoby się wydawać, że gospodarka w tym momencie jest w  bardzo dobrym stanie. Rzeczywiście wzrost PKB jest bardzo duży, finanse publiczne, a przynajmniej dochody z niektórych podatków są dobre, choć to, co podają oficjalne statystyki, nie do końca jest prawdziwym obrazem. Jednak nawet z tym nieprawdziwym obrazem to jednak jest lepsza sytuacja, niż wcześniej zakładaliśmy. Tyle, że to jest gospodarka na sterydach. Odbijamy się od dnia, a odbić się każdy potrafi, nie trzeba nawet umieć pływać. Problem, by się utrzymać na powierzchni i żeby gonić kraje bogatsze od nas, bardziej rozwinięte. Mamy taką gospodarkę trochę spekulacyjną.

– twierdzi Sławomir Dudek.

Łukasz Warzecha: Animalisi umiejętnie żerują na emocjach

Skąd taka inflacja w Polsce?

Wszystko wskazuje na to, że inflacja w Polsce to nie tylko wynik wyłącznie kryzysu spowodowanego pandemią COVID, ale przyczyniła się do tego również polityka rządu. Co jednak ciekawe? Czy z rosnących cen cieszą się przedsiębiorcy?

Mamy gospodarkę spekulacyjną, mamy odroczony popyt, mamy odbicie od dna i dużo wydrukowanych pieniędzy, bo Narodowy Bank Polski w Polsce kochał pieniądze. Wszyscy uciekają przed inflacją, kupują mieszkania, firmy i też się boją, że ceny surowców wzrosną. Kupują na zapas. Jak się rozmawia z przedsiębiorcami z wielu branż, to mówią, że to jest Bonanza i takiej sytuacji oni przez wiele lat nie obserwowali. Ale ta Bonanza przecież nie może trwać wiecznie i nastąpi korekta. I przed nami jest właśnie jakaś korekta tej sytuacji.

– wyjaśnia Sławomir Dudek.

swiatrolnika.info 2023