O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ptasia grypa zbiera swoje żniwo. Wybito ponad 22 mln ptaków

Ptasia grypa

Ostatnie wydarzenia jednoznacznie wskazują, że ptasia grypa bardzo szybko rozprzestrzenia się po Europie. Jest to poważne zagrożenie dla drobiu.

Wirus HPAI w zatrważającym tempie rozprzestrzenia się po UE. Z uzyskanych przez KIPDiP informacji wynika, że w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 w Europie zlikwidowano około 22 miliony ptaków. Problemy z HPAI coraz bardziej nasilają się w Holandii. Tamtejsi producenci drobiu zgłaszają kolejne zakażenia.

UE ma problemy z wirusem HPAIptasia grypa europa

Sytuacja epizootyczna zarówno w UE, jak i poza jej obszarem coraz bardziej budzi obawy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt. Z informacji pozyskanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że tegoroczna ptasia grypa będzie stanowić wysokie zagrożenie dla drobiu, który jest utrzymywany na fermach komercyjnych. Z Azji dochodzą głosy specjalistów, którzy twierdzą, że wszystko to przez wysoki stopień zakażeń w szlakach migracyjnych ptaków dzikich.

Pierwsze kłopoty z wirusem w obecnym sezonie jesienno-zimowym rozpoczęły się m.in. we Włoszech. Liczba zakażeń wzrasta tam z dnia na dzień. Nowe ognisko już potwierdzono w okolicach Rzymu. Wcześniej zgłoszono około 20 przypadków zakażeń na komercyjnych fermach kur i indyków w okolicach Werony. Ptasia grypa stanowi również problem na niemieckich fermach. W ostatnim czasie doszło do zakażenia drobiu w gospodarstwie utrzymującym kaczki położonym w Dolnej Saksonii. Problemy ma również Belgia. Tam, wedle decyzji władz, obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu od dnia 15 listopada br. Podobnie jest we Francji, Wlk. Brytanii i Holandii.

Ptasia grypa dużym problemem w Holandii

Ogromny problem ma przede wszystkim Holandia. Ptasia grypa nie daje tam za wygraną. Najnowsze zdarzenia dotyczą fermy kur niosek (48 tys. sztuk) w Lutjegast oraz kurcząt rzeźnych na fermie w mieście Tzum na północy Holandii (122,5 tys. sztuk). Szacuje się, że obecnie Holandia poniosła straty rzędu 350 tys. sztuk ptaków (kury nioski, brojlery, kaczki). Od 26 października na holenderskich producentach drobiu ciąży nakaz utrzymywania ptaków w pomieszczeniach.

Czytaj również: Ptasia grypa – kolejne ognisko wykryte na holenderskiej fermie kurcząt

kipdip.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023