movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

25-04-2022

Autor: Oliver Pochwat

Edward Siarka: Las pełni funkcję przyrodniczą, społeczną i gospodarczą

Edward Siarka ocenił w programie Polska na Serio – Polityka działalność samozwańczych aktywistów ekologicznych w polskich lasach jak inicjatywa Dzikie Karpaty.

Inicjatywa Dzikie Karpaty działa od 2018 r. jej głównym celem jest podejmowanie działań mających zachować "dzikość" Podgórza Przemyskiego oraz Bieszczad. Organizacja ta domaga się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

Edward Siarka – Dzikie Karpaty.

Jak czytamy na Facebookowej stronie inicjatywy Dzikie Karpaty "jesteśmy oddolnym ruchem obywatelskim ubiegającym się o lepszą ochronę Puszczy Karpackiej, a szczególnie uwolnienie jej najcenniejszych fragmentów od gospodarki leśnej i łowiectwa". Czy jednak organizacja proekologiczna w ramach swojego aktywizmu powinna blokować wjazd do lasu i działać na granicy prawa?

"Problem polega na tym, że grupa, o której Pan wspomniał, domaga się utworzenia parku narodowego. Dziś, wręcz mówi o tym, że istnieje jakiś obszar Puszczy Karpackiej, że to jest jakiś Turnicki Park Narodowy. Pod względem prawnym nie ma takiego obszaru. W tej chwili są to używane przez organizację ekologiczną określenia na ten teren, które z punktu prawnego nie mają żadnego znaczenia" – wyjaśnił Edward Siarka.

"Dzisiaj na gruncie polskiego prawa, żeby powstał jakiś teren chroniony, zwłaszcza park narodowy, musimy mieć zgodę samorządu terytorialnego, czyli lokalnej społeczności. Proszę zwrócić uwagę na to, że nie mamy tu do czynienia z lokalną społecznością. Są to młode osoby, często nie są to nawet Polacy. Nagle znalazł się tam młodzież z Portugalii. Kolektyw Wilczyce brylowały w mediach i pokazywały się jako obrończynie, które blokują drogę wjazdową do lasu. Pytanie, kto je finansuje" – mówił minister.

"Takie pytania pojawiają się coraz częściej, bo na pewno nie finansuje tego lokalna społeczność, która jest przerażona tym co się dzieje, tym bardziej że na wspomnianym terenie lokalna społeczność od lat funkcjonuje i od lat gospodaruje lasem. Ta lokalna społeczność potrafiła dla przyszłych pokoleń zachować bardzo piękne drzewostany" – dodał rozmówca Olivera Pochwata.

Czytaj także: Michał Urbaniak: Nie mamy za co być wdzięczni Armii Czerwonej

swiatrolnika.info 2023