movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

11-04-2022

Autor: Oliver Pochwat

Damian Ratka: Abrams, to najlepszy czołg produkcji seryjnej państw NATO

Damian Ratka w programie Polska na serio – polityka ocenił zakup czołgu Abrams przez Polskę. Jak mówił gość Olivera Pochwata, jest to konieczna inwestycja.

We wtorek 5 kwietnia 2022 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę z rządem USA, która przewiduje dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams w nowej wersji SEP v.3, a także sprzętu towarzyszącego, w tym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 oraz 276 karabinów kalibru 12,7mm, 500 karabinów 7,62 mm, 15 turbin gazowych napędzających Abramsa, amunicji szkolnej i bojowej, systemów łączności i odbiorników GPS, części zapasowych i wyposażenia dla zaplecza remontowego.

Damian Ratka – Abrams to top

Czołg Abrams, to jednak konstrukcja z lat 70. XX wieku. Czołgi mają trafić m.in. do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, której sztab znajduje się w Wesołej. Dlaczego w przypadku tej konstrukcji nie możemy powiedzieć, że jest ona przestarzała? Czym różni się zakupiona wersja od pozostałych modeli?
"Z punktu widzenia przezbrojenia 18 Dywizji Zmechanizowanej jest to bardzo dobry zakup. Jest to sprzęt, jeżeli chodzi o same czołgi najlepszy, jaki na chwilę obecną jest w produkcji seryjnej, jeżeli chodzi o państwa NATO. Nie ma się do czego przyczepić" – ocenił Damian Ratka.

Należy pamiętać, że ta lista zakupów, która jest podana jest mocno okrojona. Elementów w ramach pakietu jest znacznie więcej. Część tej umowy jest klauzulowana i nie jest jawna. Można oczywiście mieć pewne zastrzeżenia, jeżeli chodzi o ilość kupowanego osprzętu zapasowego np.: silników. Dobrze by było, żeby było ich więcej. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej jest to pierwszy taki kontrakt. Będą kontrakty uzupełniające i aneksy do umowy, które będą uzupełniały to zamówienie, kiedy znajdą się pieniądze" – wyjaśnił gość.

Co zrobić z BWP?

Czołg operujący samodzielnie jest łatwym celem do zniszczenia. Jego skuteczność na polu bitwy jest uzależniona od piechoty, jak również wozów opancerzonych stanowiących wsparcie. W Wojsku Polskim wsparcie dla czołgu zapewnia przestarzała konstrukcja postsowiecka, jaką jest BWP-1. Wojna na Ukrainie udowodni, że pojazd łatwo wyeliminować pola bitwy.

"Z BWP-1 jest taki problem, że pojazdy, które posiadamy niebyły tak modernizowane tak, jak robiło się to w Związku Radzieckim w przypadku BMP-1P. Modernizacja polegała na wymianie wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych na nowocześniejszą. Tego nie zrobiono. Wozy, które mamy, są w takiej najbardziej pierwotnej wersji. Powiedziałbym, że ich opancerzenie w dzisiejszych czasach, to karton. Boczne opancerzenie tego pojazdu nie chroni nawet przed ogniem karabinów maszynowych z amunicją przeciwpancerną. Trzeba mieć tego świadomość" – zauważył Damian Ratka.

Czytaj także: Marek Pietrzak: Wojna na Ukrainie pokazuje potencjał lekkiej piechoty

swiatrolnika.info 2022