O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

01-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Chiny, koronawirus, globalne rozgrywki i nowy podział świata. Łukasz Warzecha i Radosław Pyffel

Gościem dzisiejszego odcinka "Polska na serio BIZNES" jest ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i Chin, Radosław Pyffel, kierownik studiów chińskich w Akademii Leona Koźmińskiego. Redaktor Łukasz Warzecha porozmawia z ekspertem m.in. o dużym biznesie na poziomie geopolitycznym. Co się dzieje z pozycją Chin na świecie? Czy kraj uporządkował już sytuację na swoim podwórku? Czy możemy mówić, że czeka nas geopolityczna przebudowa świata?

Chiny, koronawirus i globalne rozgrywki

W kwietniu pojawiały się opinie, że Chiny z powodu pandemii muszą osłabnąć, ponieważ wielu producentów zachodnich zorientowało się, że mnóstwo rzeczy tj.  części samochodowe czy komputery zostało odciętych. Pojawiła się także teza, że zachodnie koncerny zaczną przynajmniej częściowo zabierać produkcję z Chin, co z kolei wpłynie na osłabienie chińskiej pozycji na światowym rynku. Czy rzeczywiście taki proces zaczął zachodzić?

– Wydaje mi się, że pandemia jednak niczego nie zmieniła. Ona tylko przyspieszyła pewne procesy, które widzieliśmy jeszcze w 2019 roku. Prawdę powiedziawszy, trudno jest mi się wypowiadać na temat koronawirusa, ponieważ po prostu trudno mi jest ocenić, czym tak naprawdę ten koronawirus jest. Można powiedzieć, że terchiny Pyffelaz trwa wyścig takich "medycznych zbrojeń" o to, kto wynajdzie szczepionkę czy lek. Chiny były pierwszym kraje który został objęty działaniem tego koronawirusa i pierwszym krajem, który wprowadził radykalny lockdown na terenie całego kraju, w związku z tym w lutym wszyscy zastanawiali się, co będzie z Chinami, czy one nie skończą już jako ten światowy producent. Wówczas rzeczywiście pojawiały się takie pytania, w jaki sposób zastąpić Chiny w tej światowej gospodarce i jak ta światowa gospodarka będzie wyglądała, jeśli Chiny sobie z koronawirusem nie poradzą. Padały wtedy takie tezy – ja też właściwie byłem o tym przekonany – że ten koronawirus i ta pandemia jest największym wyzwaniem, z jakim Chiny muszą się zmierzyć po 1989 roku, ale sytuacja jest dynamiczna cały czas i okazało się, że Chiny sobie w jakiś sposób z tą pandemią poradziły, natomiast wydostała się ona poza granice tego kraju

– mówił w programie "Polska na serio BIZNES" Radosław Pyffel.

Chiny i Stany Zjednoczone – szykuje się nowy podział świata?

Czy Chiny uporządkowały sytuację na swoim podwórku? Jaka jest rola Chin w światowej gospodarce?

– Wygląda na to, że Chiny rzeczywiście są tym krajem, który z tym koronawirusem się uporał w miarę dobrze, czemu sprzyja chyba ten autorytarny system w Chinach, ale też i kolektywizm jaki tam panuje, kultura azjatycka, kontrola obywateli

– ocenił ekspert, który w dalszej części programu odpowiedział m.in. na pytanie, czy to prawda, że zbliża się nowy podział świata pomiędzy chińską a amerykańską strefę wpływów? Czy będziemy musieli się zadeklarować po której stornie stoimy i kto z tego kryzysu roku 2020 wyjdzie obronną ręką? Czy czeka nas geopolityczna przebudowa świata?

Czytaj także: Łukasz Warzecha i Wojciech Jakóbik: Bezpieczeństwo energetyczne Polski i spór na linii PGNiG – Gazprom

swiatrolnika.info/MS/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023