movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

25-02-2022

Autor: Oliver Pochwat

Beata Górka-Winter: Rosja konsekwentnie realizuje swój plan

Beata Górka-Winter w programie Polska na serio — Polityka opowiedziała o tym, jak głos ekspertów z Polski ws. Rosji od dawna był ignorowany.

24 lutego 2022 r. Federacja Rosyjska, z pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz norm cywilizowanego świata, zaatakowała Ukrainę. 8 lat temu, w 2014 r. Rosja anektowała półwysep Krymski. Świat wyraził oburzenie, nałożył sankcje i żył w złudnym poczuciu bezpieczeństwa. Były osoby, które mówiły, że to nie koniec.

Beata Górka-Winter – śmiano się z nas.

Dr Robert Czulda wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego w facebookowym wpisie  poinformował, że zarówno on, jak i wielu ekspertów z Polski było wyśmiewanych przez "wielkich uczonych z Zachodu", gdy mówili oni o konieczności zbrojeń.

 

Pamiętam, jak w 2014 roku na konferencji w Niemczech zostałem zjedzony i wyśmiany przez wielkich uczonych z Zachodu,...

Posted by Robert Czulda on Thursday, February 24, 2022

"Przypomnę rok 2008 i moją rozmowę z zachodnimi kolegami, kiedy wyraźnie było widać taką postawę, żeby o tym nie mówić. Oczywiście przetoczyła się fala szoku, oburzenia i komentarzy na gorąco. Trwało to dwa lub trzy miesiące i już jesienią na pierwszych spotkaniach z zagranicznymi think tankami widać było trend, że inwazja Rosji na Gruzję jest tematem niewygodnym. Potraktowano to jako wypadek przy pracy, który mógł się zdarzyć. " – mówiła Beata Górka-Winter.

Czy sankcje na Rosję są potrzebne?

Unia Europejska, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, zdecydowała się nałożyć pakiet sankcji na Rosję. Jak mówi Ursura von der Leyen: "Nowy pakiet sankcji będzie miał znaczący wpływ na rosyjską ekonomię i tamtejsze elity. Sankcje opierają się na pięciu filarach: sektora finansowego, energetycznego, transportowego, kontroli eksportu i polityki wizowej". Niestety kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest zdania, że odcięcie Rosji od globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Rosji.

"Jestem zszokowana, bo dziś łatwo mówić, że spodziewaliśmy się, że zachód nic nie zrobi. Przypominam, że Unia Europejska jest zobowiązana traktatami do przedstawiania jednolitego stanowiska w kwestii polityki zagranicznej. Wyłamywanie się Niemiec, Włoch czy Węgier jest przede wszystkim ciosem w samą Unię i w sam konstrukt solidarności europejskiej, na której Unia Europejska jest zbudowana." – stwierdziła  Beata Górka-Winter

Czytaj także: Justyna Gotkowska: Polityka Niemiec ulegnie zmianie po decyzji Rosji

swiatrolnika.info 2023