movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

23-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Andrzej Sadowski: Nie jesteśmy skazani na kryzys

Andrzej Sadowski ocenił w programie Polska na serio – Polityka pilotażowy program dla mieszkańców Warmii i Mazur gwarantujący otrzymanie 1300 zł miesięcznie.

Na Warmii i Mazurach rusza pilotażowy program gwarantujący otrzymanie gwarantowanego dochodu podstawowego. Inicjatywa ta obejmie 5 tys. osób, ale jej liczba może zostać zwiększona nawet do 40 tys. Przez dwa lata uczestnicy będą otrzymywać 1300 zł na zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych. Projekt obejmuje mieszkańców pogranicza polsko-rosyjskiego.

Gwarantowany dochód podstawowy i kontrowersje z nim związane

Jak wynika z obliczeń ekonomistów, program ten przy 5 tys. osób będzie kosztował 156 mln zł, a przy 30 tys. 970 mln. Czy taka forma pomocy ma sens? O wyjaśnienie poprosiliśmy gościa Olivera Pochwata Andrzeja Sadowskiego.

"Rządzący mówią o nieuchronności kryzysu i że będzie gorzej. Moim zdaniem jest to zdecydowanie błędna diagnoza świadcząca o zrezygnowaniu z rządzenia, świadomy kierowaniu i wyprzedzaniu kryzysu, który ewidentnie może w Polsce nastąpić" – powiedział Andrzej Sadowski.

"Nie jesteśmy skazani na kryzys. Ci, którzy tak twierdzą, nie mają kompetencji do rządzenia. To trzeba jasno powiedzieć. Rządzenie polega na podejmowaniu działań, które albo wyprzedzają kryzys, albo go minimalizują, żebyśmy nie odczuwali w pewnej dolegliwości jego skutków, co też jest w zasięgu działań polskiego rządu" – wyjaśnił.

Andrzej Sadowski

Andrzej Sadowski – podwyżki płacy minimalnej

W 2023 r. czekają nas dwie podwyżki płacy minimalnej. Płaca minimalna w przyszłym roku będzie o 16,3 proc. wyższa i wyniesie przynajmniej 3500 zł. Rządowy plan zakłada, że od 1 stycznia przyszłego roku płaca minimalna ma wzrosnąć z obecnych 3 010 zł do 3 350 zł, a następnie do 3 500 zł od lipca. Podwyżka płacy minimalnej jest odpowiedzią na galopującą inflację. Projekt zmiany wynagrodzeń złożyła do Ministerstwa Finansów NSZZ 'Solidarność', Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

"Rządy konsekwentnie starają się iść drogą, która prowadzi przynajmniej donikąd, jeżeli nie prowadzi do katastrofy gospodarczej. Do tej pory podwyżka tzw. wynagrodzenia minimalnego służyła tylko i wyłącznie do zwiększania podatków do budżetu państwa. Trzeba pamiętać, że ot, tak administracyjnie zarządzonego wynagrodzenia wyższego do budżetu państwa wypływa i większy podatek, jakim jest tzw. składka ZUS i większe inne podatki. Tylko to temu służyło" – wytłumaczył rozmówca Olivera Pochwata.

Czytaj także: Andrzej Sadowski: Galopująca inflacja stała się faktem

swiatrolnika.info 2023