O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

12-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Abramowicz: Polski Ład spędza sen z powiek polskim przedsiębiorcom

Czy Polski Ład doprowadzi polskie przedsiębiorstwa do upadku? Gościem Łukasza Warzechy w Polska na Serio BIZNES jest Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Zdaniem rzecznika, nowy pomysł partii rządzącej komplikuje już i tak mocno skomplikowany system podatkowy. Część przedsiębiorców planuje zamknąć swoje firmy, ponieważ koszty przewyższą ich zyski, a dalsza działalność w naszym kraju po prostu przestanie się im opłacać. Rząd Prawa i Sprawiedliwości kolejny raz rzuca polskim przedsiębiorcom kłody pod nogi i utrudnia im działalnośćm, a cały nowy system tylko komplikuje, i tak już skomplikowany, system podatkowy w Polsce.

Polski Ład przeraża przedsiębiorców

Wraz z nowym rokiem wszedł w życie Polski Ład, który przeraża większość przedsiębiorców w Polsce. Eksperci wskazują, że nowy program utrudni działalność przedsiębiorców w Polsce. Jak to wygląda z perspektywy małych i średnich przedsiębiorców i czy da się jeszcze coś zrobić?

,,Tutaj największym problemem nie jest stricte wysokość obciążeń, które przewiduje Polski Ład, a zwyczajnie cały ten chaos, ponieważ nikt nie jest w stanie w tej chwili powiedzieć, jak w ogóle interpretować przepisy wynikające z Polskiego Ładu. My o tym alarmowaliśmy już podczas ustalania tej uchwały i mówiliśmy, że należy zrobić dłuższe vacatio legis, bo tak skomplikowane zmiany w przeciągu jednego miesiąca wywołają chaos. I słowo stało się ciałem. Nawet związek zawodowy urzędników skarbowych wystosował pismo, w którym to urzędnicy skarbowi wprost napisali, że nie rozumieją przepisów i nie wiedzą, co mają odpowiadać przedsiębiorcom na ich pytania. To pokazuje, w jakiej sytuacji obecnie jesteśmy” – zwraca uwagę Abramowicz.

Polski Ład komplikuje przepisy

Organizacje przedsiębiorców i pracodawców od dawna wskazywali na zbyt duże skomplikowanie polskiego systemu podatkowego, w warstwie dotyczącej przedsiębiorców w szczególności. Były apele o uproszczenie tego systemu. Niestety, Polski Ład jest zupełnym przeciwieństwem takich działań.

,,System poboru składki jest w Polskim Ładzie dokładnie przeciwny do założeń Konstytucji albo biznesu. Urzędnicy wymyślili sobie, że cały ciężar obliczania i wnioskowania, ma spaść na barki przedsiębiorców. W Polsce jest ponad półtora miliona przedsiębiorców, którzy nikogo nie zatrudniają i właściciel firmy sam w niej pracuje, zarabia na życie swoje i swojej rodziny. I on teraz musi się rozliczać według nowych zasad. (…) Jest styczeń i jeśli w styczniu rozliczamy grudzień, to czy robimy to jeszcze na starych zasadach, czy już według Polskiego Ładu? Jedni urzędnicy skarbowi interpretują przepisy tak, a drudzy inaczej. Między ZUSem i KAS są zupełnie sprzeczne interpretacje tych zapisów. Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który ma w pierwszym półroczu doskonałe wyniki, a w drugim same straty. I on będzie musiał zapłacić składkę od tego, co uzyskał w pierwszej połowie roku. Jego dochód z całego roku będzie mniejszy, bo ma straty, ale składkę i tak musi zapłacić większą. Oczywiście rząd przewidział, że ten przedsiębiorca będzie miał prawo złożyć wniosek w określonym terminie o zwrot, ale jeśli urzędnicy mu zatwierdzą ten wniosek, to państwo odda mu te pieniądze dopiero do lipca przyszłego roku” – wskazuje Abramowicz.

Oglądaj też: Nowacki: Polski Ład utrudni funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw

swiatrolnika.info 2023