O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

09-01-2021

Autor: Świat Rolnika

Zmierzch Ameryki i bunt przedsiębiorców? Co nas czeka w tym roku?

Ubiegły rok bogaty był w wiele wydarzeń polityczno – społecznych. Jednak również ten rok rozpoczął się z mocnym uderzeniem, a dokładnie zamieszkami w USA i wtargnięciem zwolenników Donalda Trumpa do Kapitolu. Czy można powiedzieć, że to wydarzenie to symboliczny zmierzch Ameryki? Jak teraz będzie postrzegana słynna amerykańska demokracja? Czy polscy przedsiębiorcy zbuntują się przeciwko obostrzeniom i lockdownowi? Czy Zjednoczona Prawica przetrwa? O tym wszystkim w programie Podwójny Kontekst rozmawiają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek.

Zmierzch Ameryki będzie stopniowy

Jak zauważa profesor Antoni Dudek, szturm tłumu na amerykański Kapitol może symbolizować pewnego rodzaju zmierzch Ameryki jak super mocarstwa. Oczywiście spadek znaczenia USA będzie następować stopniowo i będzie procesem powolnym.

Wiemy doskonale, że to nie jest tak, że Ameryka jest w tak beznadziejnym stanie, że nie jest w stanie sprowadzić odpowiednich grup policji czy Gwardii Narodowej, żeby tłum dziwnie poprzebieranych ludzi nie był stanie wtargnąć do Kapitolu. Oczywiście byłby to w stanie zrobić, ale rzecz w tym, że doszło do takiego zapętlenia, takiego poziomu rozgrywek wewnątrz aparatu państwowego. Komuś zależało na tym, żeby ten tłum się do tego Kapitolu wdarł i ten ktoś po prostu do tego doprowadził. Nie twierdzę, że to jest efektem spisku. (…) To dla mnie jest dowodem na to jak głęboki jest konflikt polityczny i podział, który jest w tej chwili w amerykańskim aparacie państwowym, w armii, w służbach specjalnych. To zaczyna paraliżować to supermocarstwo i moim zdaniem będzie się niestety pojawiało także w innych krajach. Moja główna prognoza na ten rok jest taka, że o ile spodziewam się, że w tym roku stopniowo będziemy sobie radzili powoli ze skutkami zdrowotnymi pandemii, to skutki psychologiczne i gospodarcze będą się dopiero ujawniały w pełni w tym roku i w latach kolejnych.

– ocenia prof. Antoni Dudek.

Nowy lockdown zniszczy zarówno polską gospodarkę jak i PiS?

Zmierzch Ameryki to zła informacja dla Polski

Jak dodaje redaktor Warzecha, symboliczny zmierzch Ameryki jest złą informacją dla reszty świata, w tym również dla Polski, która jest sojusznikiem USA. Problemy wewnętrzne Stanów Zjednoczonych mogą tak zaabsorbować Amerykanów, że zapomną oni o sprawach zewnętrznych.

Ta sytuacja na Kapitolu, oczywiście nie w sensie faktycznym, ale w sensie symbolicznym była jakiegoś rodzaju przełomem. Nie wiem czy kiedykolwiek w ogóle w historii Stanów Zjednoczonych miała miejsce podobna sytuacja. (…) Pytanie czy Ameryka w związku z tymi swoimi wewnętrznymi problemami wykona jeszcze większy niż to było za Trumpa zwrot do wewnątrz. Czy zacznie się zajmować już właściwie wyłącznie swoimi sprawami. Możliwy jest taki scenariusz, że tak bardzo będą te problemy wewnętrzne Ameryki przykuwać uwagę Amerykanów i elity politycznej, że w zasadzie wszelkie kwestie takie jak obecność amerykańska w Europie Środkowej to będą gdzieś tam rozpatrywane w 10. kolejności. To oczywiście dla nas nie byłoby dobrze i na pewno z takiego rozwoju wypadków by skorzystali Chińczycy i myślę że oni już bardzo się cieszyli obserwując to co się działo na Kapitolu.

– dodaje Łukasz Warzecha.

swiatrolnika.info 2023