O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

08-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Zaprzysiężenie prezydenta. Andrzej Duda – jaka będzie druga kadencja? Łukasz Warzecha i Antoni Dudek

Łukasz Warzecha i profesor Antoni Dudek w programie W podwójnym Nelsonie w ŚwiatRolnika.Info komentowali gorącą ostatnio kwestię, jaką jest zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Czy jest to szansa na wzmocnienie koalicji rządzącej? Co dalej z Platformą Obywatelską? Czy nastąpi zmiana w relacjach politycznych?

Zaprzysiężenie prezydenta – co dalej?

Antoni Dudek uważa, że bojkot złożenia przysięgi przez Andrzeja Dudę ze strony opozycji może zwiastować status quo w relacjach między ugrupowaniem rządzącym, a Koalicją Obywatelską, która – zdaniem eksperta – nie jest dziś zdolna do kompromisu.

To, że większość Platformy była nieobecna na zaprzysiężeniu prezydenta jest dowodem na to, że nie ma mowy o żadnym porozumieniu nawet w sprawach strategicznych dla kraju, bo konflikt na linii PO-PiS będzie się nadal toczył. Natomiast prezydent mógłby próbować pozyskiwać posłów i polityków nie tyle po to, żeby realizować strategiczne projekty, ale po to, by wzmocnić koalicję rządzącą, która wisi na Jarosławie Gowinie, który jest niemile widziany w PiS-ie. Cały czas mam wrażenie, zę prezes Kaczyński chciałby zastąpić Jarosława Gowina kimś nowym – najchętniej PSL-em.

– powiedział profesor Antoni Dudek, komentując to, co może stać po ważnym wydarzeniu, jakim było zaprzysiężenie prezydenta na kolejną kadencję.

Czytaj także: Kaczyński, czyli dziel i rządź. PSL, Gowin czy Ziobro? Dla kogo rekonstrukcja rządu okaże się łaskawa?

Zaprzysiężenie prezydenta – do czego prowadzą działania opozycji?

Uważam, że są momenty, kiedy trzeba wyjść poza własne polityczne uprzedzenia i powiedzieć „dobra, ale to jest prezydent Polski i muszę być na tym zaprzysiężeniu, nawet jak mi się to bardzo nie podoba” (…) Zastanawiam się, czy to jest perspektywiczna strategia i na jak długo tego paliwa, tego agresywnego resentymentu wystarczy. Do czego to właściwie ma prowadzić? A jaki jest następny krok? Bo, skoro to jest „nielegalnie wybrany prezydent i trzeba go bojkotować”, to znaczy, że co? Że państwo bojkotujemy? Idziemy do lasu walczyć?

– zastanawiał się Łukasz Warzecha, komentując zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy i to, co może wydarzyć się w związku z bojkotem opozycji w najbliższym czasie.

fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023