O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

07-11-2020

Autor: Świat Rolnika

Wybory w USA – konsekwencje chaosu. Zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Jakie konsekwencje dla całego świata będą miały wybory w USA i towarzyszący im chaos wyborczy? Czy i jak ewentualna wygrana Bidena wpłynie na relacje Polska – Stany Zjednoczone? Czy Zjednoczona Prawica ma jeszcze większość w Sejmie? A może jest „zjednoczona” tylko z nazwy? O tym wszystkim w programie Podwójny Kontekst rozmawiają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek. 

Wybory w USA – chaos wyborczy trwa

Mimo, że wybory w USA się zakończyły, świat nadal nie poznał pełnych wyników i nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według profesora Antoniego Dudka nasz zaoceaniczny sojusznik zmaga się z chaosem, a wręcz kryzysem wyborczym.

Od paru dni, od kiedy Trump zaczął mówić o tym, że wybory korespondencyjne będą prawdopodobnie sfałszowane, przypuszczałem, że to będzie wyglądało tak, jak wygląda. I to niestety wygląda na to, że będziemy świadkami najgłębszego kryzysu jeśli chodzi o wybory prezydenckie w Ameryce i to od co najmniej od 20 lat, jeśli nie o znacznie dłużej. Czas pokaże, ale w moim przekonaniu nawet kiedy ten program trafi już do naszych widzów, to dalej sprawa nie będzie jasna. Ja osobiście obstawiam, że o wyniku wyborów tym razem będzie rozstrzygał Sąd Najwyższy, tak jak to się stało w 2000 roku, kiedy przyznał zwycięstwo Bushowi zamiast Gore’owi.

– ocenił profesor Dudek.

Łukasz Warzecha przypomniał w tym kontekście wybory w USA z 2000 roku, kiedy w wyniku błędów maszyn wyborczych, wyniki zostały zaskarżone do Sądu Najwyższego. Wtedy jednak ostatecznie jeden z kandydatów, Al Gore przyznał zwycięstwo George’owi W. Bushowi. Nic jednak nie wskazuje na to, że do swojej przegranej przyzna się Donald Trump i najprawdopodobniej będzie walczył do samego końca.

„Ziarno” – postępowanie w sprawie spółki pod nadzorem prokuratora

Wybory w USA pogłębią kryzys w PIS?

Jak zauważa Antoni Dudek, jeśli wybory w USA przyniosą nowego prezydenta i będzie nim Joe Biden, może to oznaczać poważne skutki dla Prawa i Sprawiedliwości. Polski rząd powiem w swoich relacjach międzynarodowych postawił na jedną kartę i na wygraną Trumpa. Wygrana jego przeciwnika może doprowadzić do ochłodzenia relacji między Polską i USA.

Dla nas to ma oczywiście bardzo duże znaczenie, bo to jest powszechnie wiadome i właśnie w tej chwili tego nawet niektórzy politycy PiSu nie ukrywają, że zwycięstwo Bidena na pewno będzie miało dla polskich władz poważne konsekwencje negatywne. Gdyby rzeczywiście Biden został prezydentem to można powiedzieć, że tak katastrofalna dla PiSu jesień, która się zaczęła głosowaniem nad słynną ,,Piątką dla zwierząt”, bo to moje ten początek lutego kryzysu, to rząd PiSu znajdzie się w kryzysie jeszcze głębszym. Pod warunkiem oczywiście, że Trump lub Sąd Najwyższy to potwierdzi.

– tłumaczył Dudek.

Podobnego zdania jest Łukasz Warzecha, który zauważa, że przez wybory w USA i chaos wyborczy, Stany są wręcz o krok od wojny domowej. Jak stwierdził redaktor, uznanie wyborów przez Sąd może tylko rozjuszyć społeczeństwo Amerykańskie. W kwestii PiSu zaś, zwycięstwo Bidena i utrata zagranicznego sojusznika pogłębi kryzys w partii, a to już tylko o krok od utraty większości w Sejmie i przyspieszonych wyborów.

Z polskiego punktu widzenia rzeczywiście, jeżeli by miał wygrać Joe Biden, no to z czym my wtedy zostaniemy? To jest bardzo poważne pytanie, bo jednak ja mam wrażenie, że rząd PIS w ogromnej mierze w swojej polityce zagranicznej oparł się na personalnej relacji z Donaldem Trumpem. Nasza pozycja w Unii Europejskiej również w dużej mierze zasadza się na tej specjalnej relacji z Waszyngtonem. Oczywiście to jest trochę zaleta, a trochę wada, no ale jednak jakieś znaczenie to ma. Natomiast na pewno tak nie będzie przy administracji Joe Bidena.

– dodał Łukasz Warzecha.

swiatrolnika.info 2023