O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

26-06-2020

Autor: Świat Rolnika

Wybory prezydenckie, Trump i 5G. Rozmawiają prof. Antoni Dudek i Łukasz Warzecha

Wybory prezydenckie i wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie – to tematy ostatniego przed niedzielnym głosowaniem odcinka "Podwójny kontekst". Prof. Antoni Dudek i Łukasz Warzecha wskazują kwestie istotne, które były przedmiotem rozmowy prezydentów USA i Polski, oraz analizują sytuację poszczególnych kandydatów na finiszu kampanii wyborczej.

Wybory prezydenckie i spotkanie z Trumpem. "Z dużej chmury mały deszcz".

Na finiszu kampanii przed wyborami prezydenckimi prezydent Andrzej Duda odwiedził w Waszyngtonie prezydenta Donalda Trumpa. Choć relacje medialne pełne są ogólników i tzw. michałków, bo prezydent zrobił sobie wprawdzie fotkę z Trumpepm, ale nie podpisano żadnej umowy, padły jedynie ogólne deklaracje. Poruszono jednak także istotne zagadnienia – technologia 5G oraz elektrownia jądrowa w Polsce. Czy Polska powinna jednoznacznie angażować się w tym zakresie po stronie amerykańskiej? Czy Polska skorzysta na wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie? Czy on sam zapunktuje dzięki niej w oczach wyborców? Czy wobec braku konkretów, opozycja znajdzie cokolwiek, żeby się przyczepić?

Wybory prezydenckie – Andrzej Duda finiszuje w Waszyngtonie. Prof. Dudek: w Polsce choć słabnący, ale ciągle jest ogromny kult Ameryki

– Myślę, że wizyta prezydentowi nieco pomoże, dlatego, że w Polsce choć słabnący, ale ciągle jest ogromny kult Ameryki. Sam fakt, że Duda był pierwszym zagranicznym przywódcą, którego Donald Trump przyjął po ogłoszeniu, może nie końca pandemii, bo ona trwa, ale po nowym otwarciu, jest jednak symboliczne. Propaganda wspierająca Dudę i propaganda prorządowa przedstawia to jako dowód lokalnej mocarstwowości. Pojawiły się w niej pompatyczne stwierdzenia, że Polska jest przywódcą całego regionu, nawet Duda mówił, że jedzie jako reprezentant całej Unii Europejskiej. Skądinąd wiemy, że Angela Merkel nie przyjęła zaproszenia od Trumpa. (…) Myślę natomiast, że długofalowo ta wizyta jest korzystna dla interesów Polski

– tłumaczy prof. Antoni Dudek, oceniając wizytę głowy państwa za oceanem w kontekście interesów Polski i wyborów prezydenckich.

Zobacz także: Debata TVP. Bosak, elektorat Konfederacji, Duda i Trzaskowski. Rozmawiają Prof. Dudek i Warzecha

Wybory prezydenckie – Rafał Trzaskowski

Czy Rafałowi Trzaskowskiemu mocno zaszkodzi w wyborach prezydenckich jego pomyłka w sprawie głosowania dotyczącego podwyższenia wieku emerytalnego? Czy okaże się kosztowną wpadką, czy tylko niefortunnym, ale ulotnym epizodem w wykonaniu polityka Koalicji Obywatelskiej? Prof. Antoni Dudek zwrócił uwagę, że sprawa zrobiła o tyle fatalne wrażenie, że dotyczyła sprawy, która porusza wyobraźnię wielu Polaków. Pytanie, czy wynikała raczej z przemęczenia, czy może z lekceważenie tych spraw? Dlaczego Rafał Trzaskowski nie spodziewał się takiego pytania?

Wybory prezydenckie – Władysław Kosiniak-Kamysz

Z kolei kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był politykiem, który pilotował reformę podwyższającą wiek emerytalny. Teraz mówi, że uznaje to za błąd. Szef ludowców, podobnie jak Hołownia ma stosunkowo niewielki elektorat negatywny, co byłoby nie lada atutem w finałowym starciu z urzędującym prezydentem, jednak po wejściu do gry Rafała Trzaskowskiego, zostały mu już tylko iluzoryczne szanse na zakwalifikowanie się do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie – Szymon Hołownia

Szymon Hołownia to kolejny kandydat, którego notowania spadły po dołączeniu do wyścigu o fotel prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zastępując Małgorzatę Kidawę-Błońską, z powrotem odbił elektorat PO.

– W istocie rzeczy Hołownia jako jedyny próbuje budować konstrukcję prezydenta apartyjnego. Nie ma związku z żadną partią, tylko to jest sprawa beznadziejna, ponieważ w Polsce ktoś, kto nie reprezentuje którejś z formacji kartelu czterech partii PiS, PO, SLD, PSL, nie ma żadnych szans. Efekt jest taki, że mamy kolejne partyjne prezydentury i będziemy mieli za chwilę kolejną

– mówi prof. Antoni Dudek w programie "Podwójny kontekst".

Nasi komentatorzy zastanawiają się, jaka przyszłość po wyborach prezydenckich czeka ruch, który skupił się wokół Hołowni.

Wybory prezydenckie – Krzysztof Bosak

Z kolei kandydat prawicy w wyborach prezydenckich, Krzysztof Bosak zdaje się notować tendencję zwyżkową w kolejnych sondażach wyborczych. Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek oceniają, że Krzysztof Bosak bardzo dobrze poradził sobie w kampanii. Nasi komentatorzy zwracają jednocześnie uwagę na spójność Konfederacji, co do której w przychylnych władzy środowiskach medialno-politycznych pojawiały i wciąż pojawiają wątpliwości.

– Kampania Bosaka rzeczywiście wypadła znacznie lepiej niż się spodziewałem

– ocenia prof. Antoni Dudek.

Wybory prezydenckie – Robert Biedroń

Co natomiast jest przyczyną bardzo niskich notowań kandydata z ramienia Lewicy? Czy Robert Biedroń był odpowiednio przygotowany? Czy otrzymał w trakcie kampanii do wyborów prezydenckich odpowiednie wsparcie swojego środowiska politycznego? A może Adrian Zandberg i przewodniczący Czarzasty rozpoczęli już inną rozgrywkę? Jaki odsetek głosów jest w stanie odebrać europosłowi mocno lewicowy Waldemar Witkowski, który dołączył do stawki? Dlaczego już nawet pan profesor Ireneusz Krzemiński uważa, że Biedroń powinien poprzeć Trzaskowskiego?

Fot. A. Radzik

swiatrolnika.info 2023