O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

12-02-2022

Autor: Patryk Elertowicz

Wojna rosyjsko-ukraińska, rosnąca rola prezydenta Dudy. Zapraszamy na Podwójny Kontekst

Co dalej z sytuacją rosyjsko-ukraińską? Kto politycznie w Polsce zyskał na tej sytuacji? Na Podwójny Kontekst zapraszają redaktor Łukasz Warzecha oraz prof. Antoni Dudek. 

Prowadzący skomentują postawę Brytyjczyków, Francuzów oraz Niemców w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dodatkowo poruszą kwestię rosnącej roli na arenie międzynarodowej i wewnętrznej prezydenta Andrzeja Dudy. Tematem rozmów będą również utarczki Polski z Komisją Europejską. 

Podwójny Kontekst: wojna rosyjsko-ukraińska wisi w powietrzu 

"Wojna wciąż wisi w powietrzu. Wszyscy patrzą na to, jak się zachowują Niemcy. Okazuje się, że dyskusja wewnątrz samych Niemiec o tym, jak się Niemcy zachowują, dlaczego wysyłają 50 tys. hełmów wywołuje zgrzyty w samych Niemczech. Zaczynają się pojawiać opinie, że to jest niepoważne, że Niemcy zachowują się, jak niepoważne państwo"  informuje red. Łukasz Warzecha. 

Prof. Antoni Dudek uważa, że nie dojdzie do znaczącej eskalacji konfliktu.

"Zachód jednak nie pokazał jedności, której moglibyśmy oczekiwać, to jednak uważam, że jak na poziom różnic, które były przed wybuchem tego kryzysu wewnątrz NATO, to jednak Niemcy staneli obok Franczów i Polaków. Ciągle uważam, że to się rozejdzie po kościach i nie nastąpi znacząca eskalacja konfliktu" .

"Uważam, że Brytyjczycy pomogli nam na tyle, na ile mogli. To, że nie mogli nam pomóc więcej w 39 r., to powinniśmy mieć pretensję do Francuzów. Do Brytyjczyków można mieć pretensję o coś innego, że tak łatwo nas zostawili pod koniec wojny"  dodaje prof. Dudek.

Rośnie rola prezydenta Andrzeja Dudy 

"Najwięcej w Polsce politycznie skorzystał na tym wszystkim prezydent Duda. Wykonał szereg posunięć, został zaproszony do rozmów Trójkąta Weimarskiego. Prezydent zaczyna odgrywać coraz bardziej istotną rolę na arenie wewnętrznej. Symbolicznie zaczął od zawetowania Lex TVN, a teraz mamy sytuację, czy prezydent podpiszę ustawę tzw. Lex Czarnek. Jeśli prezydent tego nie podpiszę to będzie policzek dla PIS-u – komentuje prof. Dudek.

Utarczki z Komisją Europejską 

W tym odcinku programu "Podwójny Kontekst" prowadzący będą rozmawiać również o konfliktach Polski z Komisją Europejską.

"Okazuje się, że sprawa Turowa została rozwiązana połowicznie. Musimy zapłacić Czechom, musimy zapłacić za zrealizowanie zapory, KE nie chce nam odpuścić kary za niezrealizowanie zabezpieczenia i chce również dobrać się do naszych pieniędzy, jeśli chodzi o Izbę Dyscyplinarną. Ponadto cały czas mamy niezaakceptowany Krajowy Plan Odbudowy, czyli nie ma z niego pieniędzy" – wymienia red. Warzecha.  

Obejrzyj również: Polski Ład – polityczna klęska Prawa i Sprawiedliwości

swiatrolnika.info 2023