O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

05-12-2020

Autor: Świat Rolnika

Szczepienia na COVID – czy rząd przekona Polaków do szczepień?

Co wydarzy się na szczycie Rady Europejskiej 10 grudnia? Czy rząd przekona Polaków, że szczepienia na COVID są bezpieczne? Czy rząd w ogóle poradzi sobie logistycznie z tą całą operacją? Czy po kłótni z Kukizem PSL dogada się z PiS? O tym wszystkim w programie Podwójny Kontekst rozmawiają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek.

Szczepienia na COVID coraz bliżej

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Szczepionka trafi również do Polski. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szczepienia na COVID nie będą przymusowe, ale docelowo chciałby aby wszyscy Polacy się zaszczepili.

Jednak najnowsze sondaże wskazują, że około połowa ankietowanych jest obecnie niechętna do zaszczepienia się. Skąd wynika taka niechęć do szczepionki i czy rząd przekona Polaków, że szczepienia na COVID są bezpieczne?

Tutaj jest całe mnóstwo pytań, na które rządzący nie dają odpowiedzi, a które prawdopodobnie wpływają na to, że te sondaże wyglądają tak jak wyglądają. Duża część tych pytań została zawarta w interpelacji przygotowanej przez troje posłów z Koalicji Obywatelskiej, z Konfederacji i Lewicy. Przygotowali listę 21 pytań i w większości bardzo zasadnych. Na przykład znalazło się tam pytanie moim zdaniem absolutnie podstawowe, o to jak wygląda sprawa odpowiedzialności za ewentualne niepożądane skutki uboczne szczepień. Czy przejęło tę odpowiedzialność polskie państwo, czy powstanie jakiś fundusz dla osób, które mogą być poszkodowane w wyniku przyjęcia tej szczepionki. O tym nie dowiadujemy się od rządzących kompletnie nic.

– ocenia Łukasz Warzecha.

Rynek mleka – najświeższe informacje z Polski i Europy

Szczepienia na COVID to ogromne wyzwanie

Prof. Antoni Dudek zwraca uwagę, że logistycznie szczepienia na COVID są dla Polski bardzo dużym wyzwaniem. Ostatnim razem tak masowe szczepienia miały miejsce jeszcze w okresie PRL. Procedury i kwestia nieprzygotowania do tej operacji mogą zniechęcać Polaków.

To będzie olbrzymie wyzwanie logistyczne. Nawet jeżeli rzeczywiście jak wynika z badań wielu Polaków nie chce się szczepić to myślę, że na tyle dużo będzie się chciało zaszczepić, że to będzie operacja dla służby zdrowia, której nie mieliśmy w Polsce od głębokiego PRL, kiedy w latach sześćdziesiątych były szczepienia na polio, na masową skalę całej dorosłej ludności. W zupełnie nowych realiach ustrojowych służba zdrowia będzie musiała temu stawić czoła i będzie to gigantyczne wyzwanie logistyczne dla rządu.

– stwierdził Dudek.

Jego zdaniem rząd będzie przekonywał, że szczepienia na COVID są bezpieczne i apelował o nie. Jednak sama procedura tych szczepień może sprawić, że nawet przekonanym do szczepień Polakom nie będzie się chciało po prostu zaszczepić.

Podejrzewam, że bardzo wielu ludzi może się zniechęcić kiedy się okaże, że ta procedura samego zaszczepiania się jest po prostu niezwykle źle zorganizowana i trzeba czekać wiele godzin na przykład żeby się zaszczepić. Jak mówię to jest gigantyczne logistyczne wyzwanie i rzeczywiście zgadzam się, że rząd ma ogromne problemy z tym zagadnieniem. No bo jeżeli na przykład kiedy się mówi, że ta operacja będzie kosztowała między 5 a 10 miliardów złotych, no to rozrzut jest rzeczywiście olbrzymi. Nie domagam oczywiście dokładności kosztu tej operacji co do złotówki, ale rozrzut między 5 a 10 miliardów jest gigantyczny i pokazuje jak to wszystko jest w tej chwili ciągle w powijakach.

– ocenił prof. Antoni Dudek.

swiatrolnika.info 2023