O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

12-09-2020

Autor: Świat Rolnika

Sytuacja na Białorusi – najnowsze doniesienia zza naszej wschodniej granicy

Jak wygląda obecnie sytuacja na Białorusi? Co dalej z protestami opozycji przeciwko Łukaszence? Jaka przyszłość czeka Łukaszenkę? Co przyniosła wizyta Swiatłany Ciechanouskiej w Polsce i spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim? Jaki jest udział Polski w wydarzeniach na Białorusi? Gorące doniesienia z Białorusi i nie tylko komentują Łukasz Warzecha i profesor Antoni Dudek w programie “Podwójny Kontekst”.

Sytuacja na Białorusi – co dalej z protestami opozycji i Łukaszenką?

Według Łukasza Warzechy obecna sytuacja na Białorusi sprzyja Łukaszence z racji zbliżających się jesieni i zimy, które nie służą masowym protestom. Profesor Antoni Dudek dodaje, że zagrożeniem dla Łukaszenki była możliwość niesubordynacji w aparacie władzy do której nie doszło. Stąd obaj eksperci uważają, że zapewnił on sobie przynajmniej kilka miesięcy spokoju.

Te służby Łukaszenki są w miażdżącej większość wobec niego lojalne i to rozstrzygnęło. Oczywiście był jeszcze jeden scenariusz, który by i te służby rzucił na kolana, czyli stajk generalny, ale to też się nie wydarzyło. W związku z tym wydaje się, że i tą partię Łukaszenka wygrywa oraz w najbliższych dniach i tygodniach będziemy obserwować spadek frekwencji na tych demonstracjach ulicznych. Łukaszenka przyjął strategię selektywnych represji. W pierwszej fazie były to represje bardzo szerokie, a później się zorientował, że nie można tych tysięcy ludzi zamknąć, bo nie ma gdzie i nie będzie miał kto ich pobić więc lepiej przypatrywać się i patrzeć kto nimi przewodzi oraz wyłapywać tych liderów. Obecnie ta strategia jest realizowana i przynosi efekty

– tłumaczy profesor Antoni Dudek

Profesor zastanawia się jak długo ta strategia będzie skuteczna oraz jaka będzie reakcja Rosji:

Putin oficjalnie poparł Łukaszenkę i udzielił mu wsparcia, ale w rzeczywistości jak się wydaje, to poparcie ma pewną cenę. Należy sobie zadać pytanie czy jak sytuacja na Białorusi się nie uspokoi to Putin się nie pojawi z prośbą o to, aby Łukaszenka zapłacił za to rachunek? Czyli krótko mówiąc zgodził się na tę głębszą integrację Białorusi z Rosją.

Oglądaj także: Krzysztof Bosak: mamy smutną lewicową koalicję polityków z PiS-u, Platformy i Lewicy

Sytuacja na Białorusi – jaki powinien być udział Polski?

Według obu ekspertów obecna sytuacja na Białorusi powinna być również ważną sprawą dla Polski, ale także Unii Europejskiej, której strategią powinna w głównej mierze kierować Polska.

Mamy taką wyspecjalizowaną instytucję z dużym dorobkiem jak Ośrodek Studiów Wschodnich i to też trzeba rozbudować dlatego, że my powinniśmy jednak, skoro aspirujemy do bycia liderem państw Europy środkowo-wschodniej, powinniśmy być też liderem w kreowaniu polityki wschodniej Unii Europejskiej. Lecz to przychodzi nam póki co z dużym trudem

– wyjaśnia profesor Antoni Dudek.

swiatrolnika.info 2023