O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

10-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Prof. Dudek: Reparacje to gra na emocjach, która do niczego nie prowadzi

Czy Polska otrzyma reparacje za straty poniesione podczas II Wojny Światowej? Na Podwójny Kontekst zapraszają prof. Antoni Dudek oraz Łukasz Warzecha.

Prowadzący omówią również kwestię kontrofensywy ukraińskiej, która obecnie ma miejsce na wschodzie Ukrainy. Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek zastanowią się nad konsekwencjami ewentualnego wyparcia Rosjan z okupowanych terenów. Tematem rozmów będzie również sprawa polskiej energetyki i naszego bezpieczeństwa energetycznego w czasie zimy.

Reparacje wojenne to gra na emocjach

1 września poseł Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport o stratach ludzkich i terytorialnych Polski w czasie II wojny światowej.  Podczas prezentacji raportu prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska będzie starała się o reparacje i odszkodowanie od Niemiec za poniesione w czasie wojny straty. Eksperci wskazują, że temat reparacji jest zagraniem typowo politycznym, który ma ratować sondaże PiSu.

,,Poseł Mularczyk, czyli twarz tego projektu, przyznał, że ten raport właściwie był gotowy już w 2018 roku. Pozostaje więc pytanie do prezesa Kaczyńskiego, dlaczego przez 4 lata trzymał ten projekt w szufladzie. Moim zdaniem prezes PiS trzymał go na ”czarną godzinę”, czyli to był temat polityczny, który prezes Kaczyński postanowił wykorzystać w momencie, w którym uzna, że inne pomysły już nie zadziałają na wyobraźnię Polaków. Bo z całym szacunkiem, ale w opowieści, że sytuacja geopolityczna jest teraz lepsza niż była 4 lata temu i że teraz można wychodzić z żądaniami do Niemiec, kompletnie mnie nie przekonują. Ba, moim zdaniem ta sytuacja jest dużo gorsza niż cztery lata temu, kiedy ponoć ten raport był gotowy. Wtedy sytuacjach geopolityczna Polski była o niebo lepsza i ona się w oczywisty sposób pogorszyła, z jednej strony za sprawą tego konfliktu na wschodzie, a z drugiej przez kryzys gospodarczy, który się zaczął wraz z wybuchem pandemii i który też dotyka Niemcy. (…) To jest po prostu gra na emocjach. Gra, która nas do niczego nie doprowadzi” – wskazuje prof. Antoni Dudek.

Polska raczej nie ma szans na reparacje

Część prawników komentujących kwestię reparacji podkreśla, że ich uzyskanie jest praktycznie niemożliwe. Redaktor Łukasz Warzecha dziwi się, że to właśnie reparacje wojenne stały się tematem, którym Prawo i Sprawiedliwość próbuje ratować swoje poparcie.

,,Wydaje mi się, że ta rachuba na zdobycie wyborców tylko dzięki tematowi reparacji  jest błędna, bo jest jeden temat, który nie zdobywa wyborców. Nie da się podwyższać własnego poparcia jednym tematem, który w dodatku nie ma bezpośredniego przełożenia na aktualną sytuację ludzi, bo przecież chyba nawet przy całej naiwności wyborców, nikt chyba sobie nie wyobraża, że te pieniądze zaczną spływać w ciągu pół roku i polepszy się sytuacja wszystkich Polaków. (…) Poza tym musiałaby istnieć jakaś instancja, która byłaby w stanie rozstrzygnąć ten spór między Polską a Niemcami. Takiej instancji po prostu nie ma. Nie ma żadnego sądu międzynarodowego, do którego możemy pójść i złożyć nasz pozew przeciwko Niemcom” – wskazuje red. Łukasz Warzecha.

Oglądaj też: Antoni Dudek: PiS oszukuje wyborców mamiąc ich ogromnymi kwotami

swiatrolnika.info 2023