O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

24-10-2020

Autor: Świat Rolnika

Poparcie PiS spadnie przez pandemię i aborcję? Zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Jak rząd radzi sobie z epidemią i czy cała sytuacja wpłynie negatywnie na poparcie PiS? Jakie będą skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności aborcji w przypadku ciężkich i nieuleczalnych wad płodu? O tym wszystkim w programie Podwójny Kontekst rozmawiają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek. 

Poparcie PiS uzależnione od wielu czynników

Pogarszająca się sytuacja epidemiczna jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia i życia Polaków, ale również dla samej partii rządzącej. Zdaniem Łukasza Warzechy brak przygotowania dla drugą falę pandemii mocno osłabi poparcie PiS. Nastroje społeczne są coraz bardziej negatywne dla partii rządzącej, a dzisiejsze obostrzenia i de facto lockdown jeszcze bardziej całą sprawę mogą pogorszyć.

Moja teza jest taka, że dzisiaj emocja społeczna jest inna niż wiosną. Właśnie dlatego, że były to miesiące letnie. Nie zrobiono nic, a teraz na nas rządzący przerzucają skutki tego, co zaniedbali. No i też mam wrażenie, że chyba inna niż wiosną – paradoksalne, bo sytuacja jest gorsza - skłonność do akceptowania restrykcji. To wszystko się jednak moim zdaniem zacznie już na poważnie kumulować. Teraz pytanie, czy w perspektywie 2023 roku w jak mocny sposób to wpłynie na wynik, czy też do tego czasu na wszystko się jakoś wygładzi. To jest pytanie otwarte i tutaj nie mam odpowiedzi, chociaż bym się skłaniał, że to się jednak skumuluje i będzie miało wpływ.

– ocenił Warzecha.

Podobnego zdania jest prof. Antoni Dudek, który podkreśla, że poparcie PiS na pewno przez tę sytuację spadnie, a teraz zostaje tylko pytanie o to jak bardzo. Prof. Dudek zauważa, że na notowania partii rządzącej wpłynie nie tylko sama pandemia, ale też chociażby tak zwana ,,Piątka dla zwierząt:.

Ja bym ich [przyczyn spadku poparcia – przyp. red.] upatrywał jeszcze w innych sprawach. Jest sprawa ,,Piątki dla zwierząt”, która podzieliła bardzo mocno obóz rządzący. Jest sprawa tej ślimaczącej się tygodniami rekonstrukcji rządu. To było coś, co było wizerunkowo potężną wpadką i to są też moim zdaniem bardzo ważne czynniki obok tego pandemicznego. Jeszcze byśmy pewnie znaleźli parę mniej istotnych, które łącznie dają ten efekt właśnie przesilenia, które obserwujemy i które będzie się potęgowało w najbliższych tygodniach i miesiącach. Nie wiemy ile PiS straci, bo że straci to już w moim zdaniem jest przesądzone.

– stwierdził prof. Antoni Dudek.

Nowe obostrzenia – miękki lockdown? Zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Poparcie PiS a wyrok TK

Zdaniem rozmówców na poparcie PiS wpłynie również czwartkowy wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że sędziowie TK uznali, że zabieg przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieuleczalnych wad płodu jest sprzeczny z Konstytucją. Jeszcze tego samego dnia wyrok wywołał falę protestów przeciwników partii rządzącej w wielu polskich miastach.

Z badań sprzed roku jasno wynikało, że największy odsetek Polaków jest za nie ruszaniem tego, czyli zostaniem na gruncie ustawy 1993 roku i to jest prawie połowa. Niewiele mniej, bo około ponad 30% chce liberalizacji w ogóle obecnych przepisów, a tylko niewiele ponad 10 czy kilkanaście procent chce ich zaostrzenia. I to jest moim zdaniem coś, co wyborczo PiSowi nie pomoże. Także wśród zwolenników bardziej umiarkowanych, którzy po prostu uważali, że ten stan, który mamy jest stanem optymalnym, zwłaszcza na tle Europy. Bo przypomnijmy, że Polska jest dzisiaj ostatnim krajem w Europie, który przy obecnym stanie ma tak restrykcyjną ustawę, a teraz będzie ona jeszcze zaostrzana. Nie wiem czy czy PiS rzeczywiście będzie mógł sobie pozwolić na na przewlekanie wykonania tego wyroku przez rok czy dłużej.

– ocenił prof. Antoni Dudek.

swiatrolnika.info 2023