O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

08-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Polski Ład – polityczna klęska Prawa i Sprawiedliwości

Jak Polski Ład wpłynie na życie Polaków i notowania partii rządzącej? Na Podwójny Kontekst zapraszają Łukasz Warzecha oraz prof. Antoni Dudek.

Zdaniem prowadzących, nowy program PiS okazał się kompletną klapą wizerunkową i najprawdopodobniej spowoduje spadek notowań partii rządzącej. Prowadzący porozmawiają również o sytuacji w Kazachstanie, gdzie obecnie trwają masowe protesty wywołane podwyżką ceny gazu. Tematem rozmowy będzie również zablokowanie profilu Konfederacji na Facebooku. Sprawę krytykują politycy niemal wszystkich opcji politycznych. Działacze Konfederacji zapowiedzieli złożenie pozwu cywilnego przeciwko Facebookowi.

Polski Ład okazał się klęską

Wraz z nowym rokiem w życie wszedł Polski Ład, który już kilka dni po wprowadzeniu okazał się klęską wizerunkową dla partii rządzącej. Eksperci wskazują, że nowy program utrudni działalność przedsiębiorców w Polsce. Okazało się jednak, że przez program straci również część nauczycieli, pracowników służb mundurowych czy też pracowników budżetówki.

,,To, co się dzieje z Polski Ładem, jest gigantyczną porażką wizerunkową i mam wrażenie, że Morawiecki się boi, że jego wrogowie w PiSie, przekonają prezesa Kaczyńskiego, żeby to Morawieckiego uczynić kozłem ofiarnym. Rzeczywiście jest tak, że najprawdopodobniej te kwestie płac czy to w służbach mundurowych, czy w budżetówce, gdzie w styczniu ludzie, którzy mieli dostać więcej, dostali mniej niż w grudniu, to się pewnie uda wyprostować. Tylko, że zostaje pewien niesmak i pewne złe wrażenie, bo to po prostu zostało źle przygotowane od strony technicznej. Wiceminister Patkowski mówił, że to jest największa reforma podatkowa od lat 90. No to skoro ona jest taka wielka, to należało ją lepiej przygotować” – ocenia prof. Antoni Dudek.

Polski Ład wpłynie na notowania PiS

Zdaniem Antoniego Dudka, nowy Polski Ład odbije się negatywnie na notowaniach Prawa i Sprawiedliwości. Coś, co miało sprawić, iż słupki poparcia dla PiS wystrzelą w górę, denerwuje nawet stały elektorat Prawa i Sprawiedliwości. Może to wynikać ze złego przygotowania przepisów.

,,Jestem bardzo ciekaw sondaży, które będą robione mniej więcej w połowie stycznia i w drugiej połowie stycznia. Myślę, że będzie tąpnięcie dla PiSu, tylko nie wiemy jak głębokie i czy PiSowi uda się od tego odbić, metodą inną, niż szukanie w premierze Morawieckim kozła ofiarnego. Natomiast co do samej reformy, to ona jest podwójnie zła, bo po pierwsze komplikuje system, a po drugie została wprowadzona typowo polską metodą, czyli w ostatniej chwili. Bo przekleństwem jest właśnie to, że zamiast upraszczać różne rozwiązania, to się je komplikuje, a te coraz bardziej skomplikowane rozwiązania wprowadza się w ostatniej chwili. Czyli nie ma tej zasady vacatio legis, żeby zmiany podatkowe wchodziły z w życie na przykład z rocznym wyprzedzeniem” – dodaje prof. Antoni Dudek.

Czytaj też: Polski Ład: Spadek opłacalności prowadzenia jednoosobowej dzielności gospodarczej

 

swiatrolnika.info 2023