O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

27-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Odra zatopi albo rząd Prawa i Sprawiedliwości, albo opozycję

Czy skażona Odra zaszkodzi PiS? A może fejki na temat rtęci zaszkodzą opozycji? Na Podwójny Kontekst zapraszają prof. Antoni Dudek oraz Łukasz Warzecha.

Przypomnijmy, że od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb, ale w wodzie stwierdzono niski poziom tlenu. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Nadal nie wiemy, czym została zanieczyszczona Odra

Mimo iż katastrofa ekologiczna na Odrze wydarzyła się na początku tego miesiąca, nadal nie jest jasne, jakie są przyczyny zanieczyszczenia rzeki. Odra stała się jednak tematem bardzo medialnym, a rząd PiS został ostro skrytykowany za opieszałość. Pytanie tylko, czy ta sprawa jakkolwiek zaszkodzi politycznie rządzącym.

,,Po tak długim czasie my nie mamy właściwie żadnej rzetelnej informacji na temat tego, co się tam wydarzyło. Pracują nad tym laboratoria, pracują nad tym naukowcy i nadal nie wiemy, co stało się w Odrze. Zastanawiam się, jaki może być skutek polityczny tej sprawy. Na początku mieliśmy, chociażby słynną konferencję wiceministra infrastruktury i to był dramat komunikacyjny. Zresztą dramat komunikacyjny trwał jeszcze przez jakiś czas. Jednak z drugiej strony, skoro nie ma pewności do dzisiaj, czy tak naprawdę to nie był po prostu zbieg różnych chemicznych okoliczności, związanych z temperaturą i niskim poziomem wody, to zastanawiam się, czy ten atak na rządzących nie zaszkodzi opozycji. Trochę jak się patrzy z boku na to wszystko, to w tym momencie ten atak jest bardzo dęty. Są co prawda dowody na to, że zlekceważono pierwsze sygnały, ale nie ma tu innych powodów do ataku” – zauważa redaktor Łukasz Warzecha.

Odra wysycha

Jak wskazuje prof. Antoni Dudek, Odra wysycha, a sytuacja będzie coraz gorsza. Potrzeba więc pilnych działań, aby temu zaradzić. Niestety, takiej woli politycznej nie ma najwyraźniej ani w obozie rządzącym, ani w obozie opozycji.

,,Mam nadzieję, że się nie stanie tak, iż ta sprawa zostanie szybko zapomniana i dołączy do mnóstwa rzeczy, które gdzieś tam przez moment w sezonie ogórkowym pobudziły ludzi i polityków do aktywności, a później już o tym zapomniano. Doszło do ogromnej katastrofy ekologicznej i to jest kolejne potężne ostrzeżenie, że w Polsce narasta dramatyczny deficyt wody. (…)  Gdy PiS doszedł do władzy, to miał pomysł, by całą tę politykę wodną scentralizować i stworzyć nową jednostkę, która podejmie działania. Powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i jeżeli faktycznie to była tylko przyducha, to zdymisjonowany prezes Daca powinien dostać odszkodowanie i kosz z przeprosinami od Premiera Morawieckiego. Jednak pytanie, co zrobił prezes Daca przez te parę lat, kiedy scentralizowano politykę wodną w Polsce?” – spytał z przekąsem prof. Antoni Dudek.

Czytaj też: Rybacy: Jest szansa, by Odra odrodziła się w dwa-trzy lata

swiatrolnika.info 2023