O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

19-12-2020

Autor: Świat Rolnika

Nowy lockdown zniszczy zarówno polską gospodarkę jak i PiS?

Czy nowy lockdown odbije się na poparciu dla władzy? Czy rządowi uda się akcja szczepień? Czy Zbigniew Ziobro zostanie w koalicji? O tym wszystkim w programie Podwójny Kontekst rozmawiają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek. Redaktor Warzecha zauważa, że nowy lockdown to swego rodzaju naśladowanie, a wręcz ,,małpowanie” zachowania rządów zachodnich. 

Nowy lockdown – rządzący kłamią?

Rząd ogłosił nowy lockdown. Premier przedłużył część obostrzeń, szczególnie tych dla gastronomii i fitness oraz zapowiedział nowe obostrzenia dla branży turystycznej i hotelarskiej. Jak zauważa Łukasz Warzecha, rząd postąpił zupełnie wbrew schematowi, zapowiadanemu kilka tygodni wcześniej. Zgodnie z obietnicami rządu obostrzenia miały być ograniczane, a nie zaostrzane.

Wygląda na to, że albo wtedy rządzący po prostu kłamali, niestety dosyć ordynarnie, albo przyznali się dopiero co, że ich dane są funta kłaków warte. No są tylko te dwie możliwości. Mamy jeszcze oczywiście wcześniej całą serię wypowiedzi Jarosława Gowina, który mówił, że nie będzie żadnych kolejnych restrykcji, to już jest koniec, już więcej nie będą uderzać w biznes. Nie wiem czy jest jakaś skala wiarygodności poniżej zera, a jeżeli jest, to moim zdaniem rząd w kwestii polityki epidemicznej zszedł poniżej zera z wiarygodnością. Pytanie jest oczywiście, jakie to będzie miało długoterminowe skutki?

– zauważa Łukasz Warzecha.

Hodowla zwierząt futerkowych – wysokie standardy to klucz do sukcesu

Nowy lockdown – chaos rządu

Redaktor Warzecha zauważa, że nowy lockdown to swego rodzaju naśladowanie, a wręcz ,,małpowanie” zachowania rządów zachodnich. Jak dodaje, na konferencji prasowej zabrakło Premiera, co może sugerować, że Mateusz Morawiecki nie chce się podpisywać pod nowymi obostrzeniami i firmować ich swoją twarzą.

Nowy lockdown uderzy bowiem w polski biznes, w tym także w przedsiębiorstwa sympatyków PiS. To może mieć ogromne konsekwencje polityczne dla rządu. Podobnego zdania jest prof. Antoni Dudek, który stwierdził, że cała odpowiedzialność spoczywa na Mateuszu Morawieckim i jego rządzie.

Widać wyraźnie, że rząd działa chaotycznie, a ten chaos moim zdaniem bierze się z pewnej nerwowości. Z jednej strony premier Morawiecki wydaje się być tym, który chciałby rzeczywiście jak najmniej tych obostrzeń. No ale z drugiej strony jest ta grupa, która jest skupiona wokół ministra zdrowia i tak naprawdę chyba też prezes Kaczyński ma do niej sporo przekonania. (…) Myślę, że takie miotanie i szamotanie będzie nas jeszcze czekało przez wiele następnych miesięcy.

– ocenił prof. Antoni Dudek.

swiatrolnika.info 2023