O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

16-05-2020

Autor: Świat Rolnika

Gorące politycznie lato. Rozmawiają prof. Antoni Dudek i Łukasz Warzecha

Gorące politycznie lato zapowiada się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na naszym podwórku. W dzisiejszym odcinku programu "Podwójny kontekst" szereg istotnych tematów. Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek analizują szanse poszczególnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Nasi komentatorzy standardowo rozpoczynają program od krótkiego przeglądu sytuacji za granicą.

Gorące politycznie lato – relacje między Chinami a USA odczujemy w Polsce

W Stanach Zjednoczonych jest już ponad 30 milionów bezrobotnych. Prof. Antoni Dudek nie ma wątpliwości, że skala zapaści amerykańskiej gospodarki jest wręcz szokująca. Kraj pogrąża się w największym kryzysie gospodarczym od czasu Wielkiego Kryzysu przełomu lat XX i XXX. Sytuacja ta potęguje dodatkowo napięcie na i tak rozgorączkowanej amerykańskiej scenie politycznej. Dlatego kwestia odpowiedzialności Chin za rozprzestrzenienie koronawirusa jest tak mocno rozgrywana. Pogarszające się relacje między supermocarstwami oczywiście odczujemy także w Polsce.

Łukasz Warzecha zwraca uwagę, że raporty służb mówią, że wirus wprawdzie pochodzi z Chin, ale cały czas stawiają pod znakiem zapytania to, czy rzeczywiście jest chińskim produktem. Donald Trump twardo idzie w tę narrację, traktując ją jako jeden ze swoich głównych wyborczych wehikułów. 

Gorące politycznie lato – Konsekwencje paktu Jarosławów, nowa ustawa wyborcza, przyszłość Porozumienia i niestworzone rzeczy w TVP

Gorące politycznie lato szykuje się także w Polsce. Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek zastanawiają się, jak potoczą się losy nowej ustawy wyborczej. Już na samym początku plany Jarosławów pokrzyżowała nieco sędzia Lemańska z Sądu Najwyższego. Z pomocą przyszła jednak politykom PKW. W opinii naszych komentatorów obecna propozycja to postęp w stosunku do poprzedniej i tym razem istnieje szansa na legalne przeprowadzenie wyborów. Teraz poszczególne ugrupowania i ich kandydaci kreślą strategię w nowym scenariuszu wydarzeń.

– Będą problemy związane z recesją i wieloma wyzwaniami. Mamy deklarację prezydenta Dudy, który ciągle prowadzi kampanię, obiecuje moim zdaniem rzeczy zupełnie nierealistyczne, a rząd podtrzymuje to za pośrednictwem swoich tub propagandowych. Oglądam regularnie "Wiadomości" TVP i tam się niestworzone rzeczy ludziom wygaduje, że będą "trzynastki", "czternastki", tak jakby się nic nie wydarzyło. To jest po prostu coś niewiarygodnego

– mówi prof. Antoni Dudek, z kolei Łukasz Warzecha przypomina o kolejnym cudotwórczym rozwiązaniu w postaci "bonu turystycznego".

Oglądaj też: Minister Kamiński: w UE próbują przekonywać, że drobiarstwo to nie rolnictwo

Gorące politycznie lato – podzielona opozycja, projekt Hołownia i zmierzch Platformy

Koalicja Obywatelska z oczywistych względów optuje za odsunięciem wyborów jak najdalej. Pozostałe formacje mają swoje powody, żeby elekcji nie przeciągać.

– Nie wierzę, że kandydat Platformy – ktokolwiek by nim był – wejdzie do drugiej tury. Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne. W związku z tym możemy założyć, że PO poniesie dotkliwą porażkę w wyborach prezydenckich. Jeśli tak się stanie, to niewykluczone, ze w partii dojdzie do rozłamu

– ocenia prof. Antoni Dudek, dodając, że jeśli wysoki wynik uzyskają Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, który zacznie budować nowy projekt polityczny, to w obu tych kierunkach będą odpływać zarówno lokalni działacze, jak i posłowie oraz senatorowie Platformy. Czy partia przetrwa gorące politycznie lato? Czy może czekać ją jeszcze w przyszłości udana reanimacja?

Fot. A. Radzik

swiatrolnika.info 2023