POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST
06-08-2022
Czy Mateusz Morawiecki zostanie zdymisjonowany? Co dalej z KPO? Na Podwójny Kontekst zapraszają prof. Antoni Dudek oraz Łukasz Warzecha.
W tle zaostrzającego się konfliktu na linii USA-Chiny oraz wojny na Ukrainie, polski rząd dalej toczy spór z Komisją Europejską o przyznanie funduszy z Krajowego Programu Odbudowy. Widać, że premier ma coraz większe problemy wizerunkowe, które są wykorzystywane przez jego przeciwników w Zjednoczonej Prawicy. Pojawia się coraz więcej informacji o grupie posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą zdymisjonowania Mateusza Morawieckiego.
Co dalej z Morawieckim?
Zdaniem prof. Antoniego Dudka przy programie dopłat do węgla było widać duże zakłopotanie Mateusza Morawieckiego. Historyk do tej pory uważał, że dymisja premiera nie nastąpi i dotrwa on do wyborów parlamentarnych na jesień 2023 roku. Obecnie sądzi on jednak inaczej.
„Co prawda Jarosław Kaczyński cały czas podtrzymuje, że Premier jest nie do ruszenia i on go popiera. Jednakże, sporo czytamy o całym gronie działaczy z Prawa i Sprawiedliwości, którzy nakłaniają prezesa Kaczyńskiego do zmiany na stanowisku szefa rządu, by ratować swoje stołki. Zazwyczaj nowy premier oznacza nowe otwarcie dla partii, nowy kapitał. Zobaczymy czy Jarosław Kaczyński da się przekonać. Do jednego dało się go przekonać i przerwał swoją podróż po Polsce. Mam wrażenie, że ten objazd został przerwany, albo z powodu stanu zdrowia, albo zbadano opinie publiczną pod kątem odbioru spotkań Jarosława Kaczyńskiego i okazały się one wyjątkowo negatywne. Myślę, że trwają prace na zapleczu Prawa i Sprawiedliwości, w ramach których zostaną przygotowane nowe przemówienia i nowe wątki dla byłego wicepremiera” – powiedział prof. Dudek.
„Wydaje mi się, że narracja o reparacjach wojennych od Niemiec zamiast pieniędzy z Krajowego Programu Obudowy się nie sprzeda. Za dużo razy Jarosław Kaczyński grał na antyniemieckich nastrojach i taka narracja nie może być główną cechą kampanii wyborczej. Zdecydowanie taki program nie zadziała w zderzeniu z brakiem funduszy unijnych. Brak wypłat z KPO to gigantyczna porażka wizerunkowa Mateusza Morawieckiego. Jeszcze niedawno premier Mateusz Morawiecki otwarcie mówił, że do końca 2022 roku pieniądze będą” – dodał Łukasz Warzecha.
Czy Morawiecki skompromitował się w sprawie KPO?
Łukasz Warzecha w dalszej części programu przypomniał o pojawiających się głosach w mediach, że coraz więcej polityków Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że nie wiadomo kiedy pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy będą i czy w ogóle. Coraz częściej pojawiają się głosy posłów i europosłów partii rządzącej, w których między wierszami możemy wyczuć krytykę premiera.
„Coraz częściej pojawia się pomysł całkowitej rezygnacji z KPO i to nie tylko wśród posłów Solidarnej Polski. Jednakże, w tym jest jeden problem, myśmy już się zgodzili na partycypacje w funduszu, więc przyjęliśmy na siebie zobowiązania związane z pożyczkami. Reasumując, będzie spłacać pieniądze których nie dostaniemy” – skomentował Warzecha.
„Opozycja już zaczyna grać na braku pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy. Już pojawiają się głosy, że po co się starać o pieniądze z reperacji, jak są pieniądze z Funduszu. Zdaniem Szymona Hołowni wystarczy wyrzucić z rządu Zbigniewa Ziobro, by pieniądze otrzymać. Podejrzewam, że coraz częściej rząd będzie mówić o braku funduszy na programy społeczne i inwestycje, a opozycja będzie wspominać o pieniądzach z KPO. Cała sprawa sprowadza się do sądownictwa, a ono nie obchodzi Polaków. Krucjata Zbigniewa Ziobry przeciwko sędziom nie jest warta pieniędzy z Unii Europejskiej” – skwitował prof. Dudek.
Czytaj również: Warzecha: Morawiecki wiedział, że będą problemy z węglem