O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

21-09-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Jak Zielony Ład wpłynie na rynek mleka?

W jaki sposób Zielony Ład wpłynie na rynek mleka w Unii Europejskiej? Co z pomocą dla rolników, którzy nie uzyskali zapłaty na mleko? Jak prezentują się ceny produktów gotowych w Polsce? Jak wyglądał eksport z UE do Krajów Trzecich? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Zielony Ład wpłynie na sektor mleczarski?

Jak planowany Zielony Ład wpłynie na rynek mleka i koszty związane z produkcją produktów mleczarskich? Czy możemy już jednoznacznie ocenić ten program w sposób pozytywny lub negatywny?

Aktualnie są przedstawione dwie wizje tego, co przez Zielony Ład będzie się działo w latach następnych. Pierwsza pochodzi z Komisji Europejskiej, która naturalnie rzecz biorąc broni swojego stanowiska, ale też tej strategii, która ma być wprowadzona. Z drugiej strony mamy do czynienia z przedstawieniem tego stanowiska pesymistycznego, oczywiście rolników, organizacji rolniczych i od samych producentów rolnych, którzy po prostu obawiają się zwiększonych kosztów produkcji, ale też wielu ograniczeń nakładanych na gospodarstwo rolne, co w świetle już istniejących instrumentów zmierzających do poprawy dobrostanu zwierząt, czy też środków ochrony roślin, jest w pełni uzasadnione.

– tłumaczy Jarosław Malczewski z Polskiej Grupy Mleczarskiej.

(O)ceny rolnicze: Żywność ekologiczna – szansa dla mleczarstwa?

Zielony Ład pogorszy sytuację rolników?

Warto dodać, że negatywne czy też sceptyczne opinie płyną również ze Stanów Zjednoczonych, a ściśle mówiąc, Departamentu Rolnictwa USA. Zdaniem USDA, Zielony Ład może spowodować nie tylko spadek produkcji mleka, ale też całej produkcji rolnej w Unii Europejskiej o od 7% do 12%. W konsekwencji wprowadzenia Zielonego Ładu, przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji o około 10%, nastąpi dalszy wzrost kosztów produkcji, a tym samym podniesienie kolejne cen żywności. Czy konsumenci są przygotowani na kolejne podwyżki żywności?

Nie mamy jeszcze konkretnych uregulowań prawnych i w związku z tym widoczne stawianie po jakiejś stronie jest w moim odczuciu błędne, dlatego, że możemy oceniać skutki albo właściwie prognozować je dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli konkretne akty prawne, na podstawie których będziemy w stanie określić jakie ograniczenia i jakie ewentualnie korzyści będą płynęły dla rolników, przetwórców i innych uczestników rynku. W chwili obecnej wiemy jedynie, że Zielony Ład przewiduje, iż do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych Unii Europejskiej zmniejszy się o 28,4%. Jest to plan niezwykle ambitny i to pozostawia sporo wątpliwości w kontekście takim, że Unia Europejska nie jest wyspą, a kraje tak jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Rosja, póki co do tych programów niskoemisyjnych nie przystępują. W związku z tym może być tak, że Unia Europejska ograniczy emisję gazów cieplarnianych, natomiast pozostałe kraje wpłyną na pogorszenie tego globalnego bilansu.

– dodaje Jarosław Malczewski.

swiatrolnika.info 2023