O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

29-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Malczewski: Polska może być hubem eksportowym żywności

Czy Polska może zostać hubem eksportowym polskiej i ukraińskiej żywności? Czy jesteśmy w stanie wykorzystać nasze zalety geopolityczny?

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, ceny wszystkich produktów rolnych, zarówno w skupie, jak i na targowiskach, byty znacznie wyższe niż przed rokiem. Zdaniem eksperta Polsce potrzebna jest sieć handlowa, która byłaby wzorem właściwych relacji kupieckich.

Polska może być hubem eksportowym

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w październiku 2022 r. były wyższe zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,2%), jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku (o 56,7%).  W październiku 2022 r. po wyższych cenach niż w poprzednim miesiącu skupowano zboża, z wyjątkiem kukurydzy oraz mleko. Spadły natomiast ceny skupu pozostałych produktów rolnych. Na targowiskach po cenach niższych niż we wrześniu br. sprzedawano pszenicę, kukurydzę i ziemniaki.

,,Na rynku krajowym wciąż potrzebna jest sieć handlowa, która byłaby wzorem właściwych relacji kupieckich. Z kolei na rynku globalnym powinniśmy wykorzystać te szanse, które stwarza nam chociażby położenie geopolityczne. Kraj leżący między wschodem a zachodem Europy powinien wykorzystać swój potencjał i stać się nie tylko hubem eksportu polskiej (czy ostatnio ukraińskiej) żywności, ale i surowców oraz produktów z tej części Europy. Wystarczy przywołać jeden przykład małego w porównaniu do Polski kraju, czyli Niderlandów. Kraj jest znany przede wszystkim jako eksporter żywności, co ciekawe również polskiej. Trudno jest obecnie konkurować z krajem, który od wieków układa swoje relacje gospodarcze z innymi krajami. Nie znaczy to jednak, że nie należy próbować” – wskazuje ekspert.

Cena mleka ponownie wzrosła

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące cen mleka w skupie, jakie wypłacały mleczarnie rolnikom w październiku 2022 roku. Cena mleka ponownie wzrosła, tym razem przekraczając 2,60 zł netto za litr. Za to wartość mleka przerzutowego ustabilizowała się, osiągając ”zaledwie" 2,40 - 2,50 zł netto za litr.

,,Wzrost jego ceny jest oczywiście konsekwencją wzrostów cen artykułów mleczarskich na światowych giełdach oraz sezonowym spadkiem produkcji mleka w Polsce. Wysoka i wciąż rosnąca cena mleka w skupie daje pewne nadzieje jego producentom, ponieważ od kilku tygodni zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej jego ceny rosną już szybciej, aniżeli koszty produkcji” – dodaje Malczewski.

Oglądaj też: Dr Gabriel Janowski: Wspólnie z rolnikami walczyliśmy o polskie mleczarstwo

 

 

 

swiatrolnika.info 2023