O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

19-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Zamienniki mleka nie powinny być określane jako „mleko”

Czy zamienniki mleka można określać mianem „mleko”? Problem z nazewnictwem imitacji mięsa i mleka jest często podnoszony przez naturalnych hodowców.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, tym razem problem dotyczy produktów, które zamierza produkować i sprzedawać start-up Remilk. Sprawa została poruszona przez włoską eurposłankę Marę Bizzotto, która zwróciła się do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy będzie możliwe wprowadzenie tych produktów na rynek.

Jak nazywać zamienniki mleka?

Coraz częściej podnoszona jest kwestia nazewnictwa zamienników mleka i mięsa. Tym razem dotyczy to start-upu Remilk, który pozyskał 120 mln dolarów kapitału inwestycyjnego i planuje otwarcie największego na świecie zakładu do produkcji imitacji mleka pozyskiwanej z fermentacji precyzyjnej.  Zamienniki mleka mają trafić na rynek europejski.

,,Zakład o powierzchni 69 677 metrów kwadratowych zostanie zbudowany na terenie eko-przemysłowego parku w mieście Kalundborg w Danii. Początkowo Remilk zamierza zaopatrywać producentów sera i nabiału oraz przemysł przetwórczy, ale w przyszłości chce dostarczać konsumentom końcowym linie produktów „bezzwierzęcych".  Jak można się domyślić, producenci mleka nie są zachwyceni nieuzasadnionym wykorzystaniem pojęcia „mleko" oraz „produkty mleczne" w wypowiedziach dyrektora firmy” – dodaje Jarosław Malczewski.

Europosłanka pyta o zamienniki mleka

Jak dodaje ekspert, europosłanka Bizzotto postanowiła się dowiedzieć czy KE „wie o tej metodologii produkcji mleka i przetworów mlecznych" oraz ,,jak ocenia te produkty i jak będzie chronić unijnych hodowców i tradycyjnych producentów mleka" oraz ,czy Remilk otrzymał dofinansowanie z UE, a jeśli tak, to ile".

,, W odpowiedzi na pytanie europosłanki komisarz Wojciechowski wyjaśnił, że "mleko" syntetyczne nie może być wprowadzone do obrotu w UE jako mleko lub przetwory mleczne, gdyż pojęcie mleko oznacza wyłącznie zwykłą wydzielinę z wymion – bez żadnych dodatków ani niepoddaną ekstrakcji – otrzymywaną z co najmniej jednego doju. Wojciechowski poinformował też, że nie ma zapisów wskazujących na uzyskanie przez Remilk funduszy w ramach wsparcia dla rolnictwa w 2021 lub 2022 roku” – dodaje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Spada sprzedaż masła, a rośnie miksów maślanych

swiatrolnika.info 2023