
Video
POLSKA NA SERIO – (O)CENY
17-05-2022
Ekspert: Umowy spółdzielni mleczarskich są sprawdzane przez UOKiK
Prezes UOKiK sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.
Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. UOKIK chce jednak zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka.
UOKiK bierze pod lupę umowy spółdzielni mleczarskich
Do UOKiK docierają skargi od hodowców na umowy spółdzielni mleczarskich. Obecnie analizowane są umowy i praktyki m.in. OSM Łowicz oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Możliwość zbadania relacji pomiędzy spółdzielnią mleczarską a jej członkami przyniosła nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej w grudniu 2021 r.
,,W przesłanych przez rolników i pozyskanych przez Prezesa Urzędu z innych źródeł umowach spółdzielni mleczarskich znalazły się postanowienia zakwestionowane w raporcie z 2018 r. Są to między innymi możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę i obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy. Dodatkowo hodowcy skarżą się na brak możliwości, na zadanie dostawcy, poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium. Zanieczyszczenie mleka różnego rodzaju substancjami może decydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z rolnikiem i nałożeniu na niego kary umownej, bądź obniżeniu ceny. Wobec tak dotkliwych sankcji, w umowie musi istnieć możliwość obiektywnej weryfikacji parametrów mleka przez niezależne laboratorium. Pojawiły się też skargi na niejasne zasady w stosowaniu kar umownych oraz łatwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnią na niedookreślonych zasadach” – tłumaczy Jarosław Malczewski.
UOKiK sprawdzi też inne umowy
Aktualnie Prezes UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić nie tylko umowy spółdzielni mleczarskich, ale także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni.
,,Od publikacji raportu Urzędu w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. UOKiK zachęca spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do wytycznych. Jednocześnie UOKiK prosi rolników do informowania Urzędu o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami” – tłumaczy Jarosław Malczewski.
Oglądaj też: Ekspert: Notowania produktów mleczarskich biją rekordy spadków