POLSKA NA SERIO – DEBATY
17-03-2022
Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a polskie rolnictwo i gospodarka
Co powinniśmy zrobić, aby uchronić polską gospodarkę i rolnictwo przed skutkami wojny na Ukrainie? O tym i innych tematach w dzisiejszej debacie IGR.
Goście Moniki Przeworskiej w tej odsłonie debaty IGR to: Jarosław Sachajko ( Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Michał Urbaniak (Konfederacja), Monika Piątkowska (Polska 2050) oraz Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).
Dyskusja dotyczyć będzie trzech obszarów: Jakie rozwiązania powinno zastosować Państwo w odniesieniu do sytuacji wywołanej wojną w Ukrainie – rozwiązania dla polskiej gospodarki; Jakie rozwiązania powinno zastosować Państwo w odniesieniu do sytuacji wywołanej wojną na Ukrainie – rozwiązania dla polskiego rolnictwa; Komisja Europejska: po jakie instrumenty powinniśmy sięgnąć, aby wesprzeć polską wieś?
Unia nakłada sankcje na Rosję
Unia Europejska formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. Dodatkowe sankcje ogłąszają także kolejne państwa. UE domaga się, aby Rosja natychmiast zaprzestała działań zbrojnych na Ukrainie. Nowy pakiet sankcji obejmuje m.in. zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zawierania kontraktów na nowe inwestycje w rosyjskim sektorze energetycznym. Ograniczenia obejmą również handel żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi pochodzącymi z Rosji.
Unia Europejska zdecydowała o objęciu sankcjami "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn". Sankcje dotyczą też "osób związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową". UE postanowiła też "zakazać świadczenia jakichkolwiek usług w zakresie ratingu kredytowego, a także dostępu do wszelkich usług subskrypcyjnych związanych z działalnością w zakresie ratingu kredytowego jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi z Rosji". Wspólnota zdecydowała się też na wprowadzenie kompleksowych ograniczeń eksportu urządzeń, technologii i usług dla energetyki.
Sytuacja na Ukrainie powinna być lekcją dla Polski i całej Europy, jak istotne jest bezpieczeństwo żywnościowe – powiedziała Monika Przeworska.
IGR: Rosja i Ukraina to czołowi dostawcy produktów rolnych
„Mam wrażenie, że wszyscy zapomnieliśmy, czym jest głód, czym jest niemożliwość zakupu żywności w bardzo dobrej cenie. Mam wrażenie, że rolnicy podchodzą do rolnictwa z lekkim przymrużeniem oka i nie traktują tego tematu poważnie. Sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak fundamentalne znaczenie powinno mieć rolnictwo. Powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski” – powiedziała Monika Przeworska dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej (IGR) w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Rosja i Ukraina odpowiadają za dużą część światowych dostaw produktów rolnych. Ukraina do końca roku wprowadziła zakaz eksportu żyta, jęczmienia, gryki, prosa, cukru, soli i mięsa, poinformował tamtejszy rząd.
„Warto zaznaczyć, że to, co obecnie dzieje się na Ukrainie jest przede wszystkim wojną dwóch bardzo rolniczych państw, które są ogromnymi producentami i ogromnymi importerami żywności. Sama Ukraina produkuje około 20 mln ton rocznie, a Federacja Rosyjska około 40 mln ton rocznie. Już wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zboże z ubiegłych zbiorów, które jeszcze nie zostało sprzedane, prawdopodobnie już nie trafi na rynek. Nie wiemy, co z zasiewami na Ukrainie, które po prostu nie mogą być realizowane. Z Ukrainy płyną sygnały, że Rosja bardzo często bombarduje magazyny zbóż oraz te miejsca, które umożliwiają ewentualną sprzedaż, eksport, wysyłkę tych zbóż. Sytuacja jest naprawdę trudna i z dnia na dzień coraz bardziej się komplikuje” – oceniła sytuację Monika Przeworska z IGR.
Czytaj także:
PAP/fot. Agnieszka Radzik