O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

08-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Debata IGR: Protesty rolników w Holandii, czyli co dalej z europejską wsią?

Od kilku dni trwają protesty rolników w Holandii. Mogę one mieć kluczowe znaczenie dla całego europejskiego sektora rolnego. Co na ten temat sądzą goście Debaty IGR?

Gośćmi Moniki Przeworskiej w dzisiejszej debacie IGR będą: Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP), Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Marcin Wroński (Partia Republikańska, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa), Krzysztof Ciecióra (OdNowa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica). Tematy dzisiejszej Debaty IGR to protesty holenderskich rolników oraz unijna agenda dotycząca rolnictwa. Dzisiejsza debata IGR rusza już o 19 na swiatrolnika.info oraz w naszym kanale w serwisie YouTube. Polecamy także uwadze poprzednie edycje

Protesty rolników w Holandii

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt. Rolnicy są sfrustrowani postawą władz i nie mają zamiaru rezygnować z działalności gospodarczej, która od lat stanowi ich źródło utrzymania. Holenderscy gospodarze są aktywnie wspierani przez kolegów i koleżanki z Polski.

Rolnicy twierdzą, że w ich państwie funkcjonuje wiele branż znacznie silniej oddziałujących na środowisko niż ma to miejsce w przypadku sektora rolnego. Za przykład podają oni przedsiębiorstwa chemiczne, spółki lotnicze czy holenderski przemysł. Po stronie rolników stanęła część parlamentarzystów, związki branżowe oraz – oczywiście – sami gospodarze.
Blokady trwają od kilku dni i są dotkliwie odczuwalne. Holenderskie media donoszą, że na sklepowych półkach widoczne są braki wielu towarów, które zwyczajowo do sklepów dostarczali gospodarze. 

Już w 2019 roku odbył się pierwszy znaczący protest rolników w Holandii. Wówczas około 10 tysięcy osób wybrało się do Hagi, by protestować przeciwko obarczaniu rolników winą za zanieczyszczenia środowiska czy niewłaściwą gospodarkę odpadami. Wówczas manifestację licznie wspierali polscy rolnicy. 

Aktualne protesty rolników – jak w pierwszych dniach blokad podawały holenderskie media – popiera 45 procent obywateli Królestwa Niderlandów.

debata igr

IGR wspiera holenderskich rolników

„Kiedy byłem w na proteście w Holandii 3 lata temu – Wasz zapał i moc zrobiły na mnie ogromne wrażenie! Jako holenderscy rolnicy pokazaliście wszystkim rolnikom w Europie jak się jednoczyć i walczyć o swoje rodziny! Wtedy w październiku 2019 roku pokazaliście też drogę nam – Polakom. Dwa lata po Waszych protestach na ulicach stolicy mojego kraju – Polski – w obronie rolnictwa które znamy, szanujemy i, tak jak Wy, kochamy – zorganizowaliśmy  prawie 100 tysięcy rolników” – mówił Szczepan Wójcik, który podkreśla, że polscy rolnicy w pełni popierają protesty rolników. 

„Nie wiem czy pamiętacie, ale zaczęło się Holandii od zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Wtedy urzędnicy mówili: musimy tego zakazać, bo jest  XXI wiek i nie trzeba chodzić w futrze. Kłamali! Wtedy sprawdzali tylko jak daleko mogą się posunąć! Dziś wiemy, że nie chodziło o futra, ale o całą hodowlę zwierząt. O jej ograniczanie i wyrzucanie nas z naszych domów, gospodarstw i wsi. Moja branża w Polsce ma się dobrze, ale przegrywa w kolejnych państwach Unii. I wiecie co? – zaczynają atakować kolejne sektory rolnictwa! Produkcję mleka, wieprzowiny, jaj, mięsa, a nawet roślin! Politycy każą nam ograniczać produkcję rolną! Wiele ataków pochodzi od europosłowów z Polski – mówiąc, że za każdą wyprodukowaną przez nas szklanką mleka, plastrem sera, czy mięsem kryje się cierpienie zwierząt. To kłamstwo! Ci sami politycy oskarżają – nas rolników – o zmiany klimatyczne… Odpowiadam! Jak chcecie walczyć o klimat, to na początek przestańcie wszędzie latać prywatnymi odrzutowcami! My jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe Europy – przestańcie nam przeszkadzać! Trzeba powiedzieć dosyć! Europejscy rolnicy muszą się zjednoczyć ! Do czego Was serdecznie namawiam!  Polscy rolnicy są z Wami! Walcząc o swoje prawo do produkowania, walczycie o przyszłość europejskiego rolnictwa! Wszyscy za jednego!” – tłumaczył prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Czytaj także: Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a sytuacja na rynku zbóż
 

swiatrolnika.info 2023