movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

14-07-2022

Autor: Tomasz Racki

Debata IGR: Protesty rolników w Holandii, a zagrożenia dla europejskiego rolnictwa

Protesty rolników w Holandii i zagrożenia dla europejskiego rolnictwa w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego to tematy najnowszej Debaty IGR.

Już dziś o godzinie 19:00 odbędzie się pierwsza międzynarodowa debata IGR. Gośćmi Karoliny Hernik z Instytutu Gospodarki Rolnej będą: Sieta van Keimpema (członek zarządu Farmers Defence Force, prezes holenderskiego zarządu mleczarni i członek zarządu holenderskiego ZuivelNL – Holandia), Robert Nowacki (Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej – Polska) oraz Arnoud Korrel  (Kierownik LSV Mecklenburg- Vorpommern – Niemcy), dr Arūnas Svitojus (Przewodniczący Litewskiej Izby Rolniczej, Litwa). Debata IGR poruszy dwa ważne i bieżące tematy: protesty holenderskich rolników i zagrożenia dla europejskiego rolnictwa w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego.

Czy sytuacja, w której znaleźli się holenderscy rolnicy  jest początkiem końca europejskiego rolnictwa? Czy w Europie panuje tendencja, prowadząca do ograniczenia skali produkcji rolnej? O tym w dzisiejszej Debacie IGR, które wyjątkowo zrealizowana zostanie w języku angielskim. Zachęcamy także do obejrzenia poprzednich odsłon Debat IGR

IGR wspiera protesty rolników w Holandii

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt. Rolnicy są sfrustrowani postawą władz i nie mają zamiaru rezygnować z działalności gospodarczej, która od lat stanowi ich źródło utrzymania. Holenderscy gospodarze są aktywnie wspierani przez kolegów i koleżanki z Polski. Specjalne słowa wsparcia skierował do nich prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik. To właśnie wokół IGR powstała międzynarodowa koalicja rolników #EUnitedAgri zrzeszająca gospodarzy z kilkunastu krajów Unii Europejskiej – w tym Polaków i Holendrów.

Już w 2019 roku odbył się pierwszy znaczący protest rolników w Holandii. Wówczas około 10 tysięcy osób wybrało się do Hagi, by protestować przeciwko obarczaniu rolników winą za zanieczyszczenia środowiska czy niewłaściwą gospodarkę odpadami. Wówczas manifestację licznie wspierali polscy rolnicy. 

Aktualne protesty rolników – jak podają holenderskie media – popiera 45 procent obywateli Królestwa Niderlandów. 

protesty rolników IGR

Czytaj także: Rekordowy protest rolników w Holandii. Wściekli gospodarze mówią „dość”

 
 

swiatrolnika.info 2023