O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

28-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Debata IGR i WEI: Czy bezpieczeńśtwo żywnościowe Europy jest zagrożone?

Czy bezpieczeństwo żywnościowe Europy jest zagrożone? Ten problem rozwikła najnowsza debata IGR, która startuje już dziś o godzinie19.00. 

Instytut Gospodarki Rolnej oraz Warsaw Enterprise Institute zapraszają na debatę „Bezpieczeństwo żywnościowe Europy w świetle nadchodzących wyzwań". Debata odbędzie się we czwartek 28. lipca 2022 roku o godzinie 18:00  w Świetlicy Wolności przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie. Gośćmi Szczepana Wójcika będą:

– Jos Ubels – wiceprezes Farmers Defence Force, współorganizator protestów rolników w Holandii. 
– Robert Nowacki – warmińsko-mazurska Izba Rolnicza
– Jarosław Sachajko – poseł na Sejm RP, Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia
– Robert Winnicki – poseł na Sejm RP, Konfederacja
– Jerzy Małecki – poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość
– Mirosław Maliszewski – poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe 
– Arkadiusz Iwański – poseł na Sejm RP, Nowa Lewica

Wystąpienia wprowadzające wygłoszą Sieta van Keimpema (członek zarządu Farmers Defence Force, prezes holenderskiego Zarządu Mleczarni, prezes European Milk Board i członek zarządu holenderskiego ZuivelNL) oraz Jan Krzysztof Ardanowski ((Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP). Debatę poprowadzi prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, twórca międzynarodowej platformy rolników #EUnitedAgri, Szczepan Wójcik. Debata realizowana jest w języku angielskim przy udziale tłumacza. Zapraszamy już o 19.00 na swiatrolnika.info oraz na nasz kanał w serwsie YouTube. 

Czy bezpieczeństwo żywnościowe Europy jest zagrożone?

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze ostrzegają przed narażaniem strategicznych interesów UE w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, konkurencyjności rolnictwa i dochodów z działalności rolniczej. 

„Badania prowadzone przez USDA, HFFA Research, unijne Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Uniwersytet Kiloński, a także Uniwersytet i Ośrodek Badawczy Wageningen (WUR, korzystające z różnych metodologii, skupiające się na różnych aspektach i ograniczeniach dochodzą do takich samych wniosków. Unijna produkcja rolna będzie spadać, w niektórych obszarach i w przypadku niektórych produktów spadek ten będzie dość drastyczny. Według najnowszego badania WUR, średnia produkcja spadnie o 10-20 proc., a w przypadku niektórych upraw nawet o 30 proc. Jeśli chodzi o sektor hodowlany, to badanie Uniwersytetu Kilońskiego mówi o średnim 20 proc. spadku unijnej produkcji wołowiny oraz 17 proc. spadku produkcji wieprzowiny” – mogliśmy przeczytać w komunikacie Copa-Cogeca. 

 

swiatrolnika.info 2023