O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

11-04-2022

Autor: Jacek Podgórski

Debata IGR: Fatalna sytuacja na rynku nawozów i nowa WPR

Sytuacja na rynku nawozów, Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej i opłacalność produkcji rolnej to tematy, które porusza dzisiejsza debata IGR. 

Gośćmi Moniki Przeworskiej będą dziś Jan Maria Jackowski (senator niezrzeszony), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), Monika Piątkowska (Polska 2050).

Debata IGR oscylować będzie wokół następujących tematów:  Nawozy i ich dostępność w bieżącym i następnym sezonie. Jakie działania należy podjąć aby sytuacja się ustabilizowała;  Jak wykorzystać rok przed wdrożeniem nowego WPR? Jakie zmiany należy wprowadzić w Krajowym Planie Strategicznym; Opłacalność produkcji – czy przy rosnących cenach rolnicy mają szansę zarobić?

Debata IGR – problem na rynku nawozów

Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty do nawozów – przekazał we wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak wyjaśnił, Komisja Europejska wskazała, że takie wsparcie powinno być w ramach pomocy de minimis. Minister rolnictwa wyjaśnił również, że pierwszy wniosek w sprawie zgody na dopłaty do zakupu nawozów został wysłany w styczniu 2022 roku. Zapowiedział on, że Polska wyśle ponowny wniosek do KE w tej sprawie. Czasu jest niewiele, o czym wielokrotnie informował Instytut Gospodarki Rolnej (IGR).

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, problem w tym, że tego rodzaju pomoc jest możliwa w niewielkiej wysokości, limit środków na ten rok wynosi 520 mln zł. W ramach tej pomocy Polska finansuje także inne programy, np. dopłaty do materiału siewnego czy pomoc klęskową. W praktyce pozostaje zatem kilkadziesiąt milionów zł, zaś na dopłaty do nawozów potrzebne jest 3,9 mld zł, o czym także infrmowali eksperci IGR. 

Kowalczyk wyjaśnił, że pierwszy wniosek w sprawie zgody na dopłaty do zakupu nawozów został wysłany w styczniu br. Został on potraktowany dosyć ogólnie, więc Polska wysłała kolejny wniosek w tej sprawie, wskazując jako źródło finansowania fundusz covidowy.  “Pieniądze te pochodzą ze środków krajowych” – dodał.

Jak zauważył minister, możliwe jest też sfinansowanie tej pomocy z unijnej rezerwy kryzysowej. “Została ona ustalona na poziomie 500 mln zł dla wszystkich krajów UE, w tym 44,8 mln euro dla Polski, tj. ok. 200 mln zł. Jednak są to kwoty nieproporcjonalnie małe w stosunku do potrzeb nawozowych” – podkreślił.

Ten i inne aktualne debaty poruszy dzisiejsza Debata IGR. 

Czytaj także: Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a interwencjonizm państwowy
 

swiatrolnika.info 2023