O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

03-03-2022

Autor: Jacek Podgórski

Debata IGR: Europejski Zielony Ład, a wojna na Ukrainie

Debata IGR

Czy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, należy natychmiast odrzucić Zielony Ład? Debata IGR skupia się na problemie wojny za naszą wschodnią granicą.

Nowy Zielony Ład kontra rzeczywistość: Czy z powodu agresji Rosji na Ukrainę natychmiast trzeba odrzucić Zielony Ład?;  Na jakim etapie jest dziś wdrażanie nowego Krajowego Planu Strategicznego?; Jak rolnicy i polska wieś mogą pomóc Ukrainie? Na te tematy w Debacie IGR rozmawiać dziś będą: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Jan Krzysztof Ardanowski  (Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP), Stefan Krajewski (Polskie stronnictwo Ludowe), Jacek Hecht (Porozumienie). Początek transmisji live już dziś o 19.00 na SwiatRolnika.Info oraz w kanałach Świata Rolnika w serwisach facebook i YouTube. 

Zielony Ład, a wojna na Ukrainie 

„Bezprecedensowa sytuacja wymaga bezprecedensowych działań. Do czasu trwałego ustabilizowania cen energii powinniśmy zrezygnować ze wszystkich czynników, które przyczyniają się do jej dalszego wzrostu oraz zagrażają suwerenności żywnościowej Europy" – napisała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w komunikacie.

Organizacja wskazuje, że agresja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Rozpoczęcie działań wojennych już wpłynęło na notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu sektor rolny stał się ofiarą rosyjskich manipulacji na rynku gazu, wynikającej z niespotykanej dotąd skali wzrostów cen gazu ziemnego, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów. Już wtedy ceny nawozów były nie do zaakceptowania przez rolników i stawiały pod znakiem zapytanie rozpoczęcie sezonu aplikacyjnego. „Musimy być świadomi, że wojna doprowadzi do dalszego pogorszenia tej sytuacji” – podkreśliła Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w temacie jakim jest Zielony Ład. Temat ten rozwija także dzisiejsza debata IGR. 

"Uważamy, że Komisja Europejska powinna w trybie natychmiastowym zdecydować o zawieszeniu wszelkich procedowanych reform, których efektem może być dalszy wzrost kosztów produkcji. Zmiany związane ze strategią Od pola do stołu, strategią +Bioróżnorodności+ oraz pakietem Fit for 55 niewątpliwie będą miały takie negatywne oddziaływanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas powinien być poświęcony na dokładne przygotowanie oceny skutków wpływu tych regulacji na europejskie rolnictwo" – przekazała organizacja.

Zielony Ład oburza producentów rolnych

Federacja zwróciła uwagę, że basen Morza Czarnego jest jednym z głównych dostarczycieli zbóż na świecie, a wpływ konfliktu na bezpieczeństwo żywnościowe będzie odczuwalne także poza granicami Ukrainy. Przerwanie dostaw zboża z tego regionu spowoduje wzrost cen żywności w czasie, gdy jej przystępność cenowa jest problemem na całym świecie w związku ze szkodami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19.

Jednocześnie organizacje skupione w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych "w pełni popierają" stanowisko polskiego rządu w sprawie funkcjonowania handlu emisjami przedstawione kilka dni temu na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii w Brukseli. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska postuluje zawieszenie systemu ETS do czasu normalizacji cen energii i wyjścia z kryzysu.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych jest członkiem unijnej organizacji Copa-Cogeca reprezentujących europejskich rolników wobec KE i PE. Federacja skupiająca w Polsce kilkanaście branżowych organizacji rolniczych została utworzona w 1991 r. Debata IGR startuje na żywo już dziś o 19.00.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina będzie potrzebowała żywności

fot. Agnieszka Radzik/pixabay

swiatrolnika.info 2023