movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

24-02-2022

Autor: Tomasz Racki

Debata IGR: Bezpieczeństwo żywnościowe, a inwazja Rosji na Ukrainę

Czy inwazja Rosji na Ukrainę zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy? Debata IGR oscyluje dziś wokół gospodarczego kontekstu tragicznych wydarzeń na Ukrainie.

Gośćmi Moniki Przeworskiej są dziś: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Zbigniew Ziejewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Dorota Niedziela (Platforma Obywatelska), Anna Bryłka (Konfederacja), Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Janusz Kowalski (Solidarna Polska). Debata IGR rozpoczyna się o 19.00. Transmisja na żywo na kanałach ŚwiatRolnika.Info w serwisie facebook oraz YouTube. 

Komisja Europejska chce sankcji dla Rosji

"Wczesnym rankiem siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę, wolny i suwerenny kraj. Po raz kolejny w centrum Europy niewinne kobiety, mężczyźni i dzieci umierają lub boją się o swoje życie. Potępiamy ten barbarzyński atak i cyniczne argumenty użyte na jego usprawiedliwienie. Prezydent Putin jest odpowiedzialny za sprowadzenie wojny z powrotem do Europy. W tych ciemnych godzinach Unia Europejska stoi razem z Ukrainą i jej obywatelami. Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji rosyjskich przywódców na suwerenny, niezależny kraj. Celem Rosji nie jest tylko Donbas, celem nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność w Europie i cały porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Za to pociągniemy prezydenta Putina do odpowiedzialności" – oznajmiła Ursula Von der Leyen.

Dodała, że jeszcze dzisiaj Komisja przedstawi przywódcom krajów UE do zatwierdzenia ogromny pakiet ukierunkowanych sankcji.

"Będzie wymierzony w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, blokując im dostęp do kluczowych technologii i rynków. Osłabimy bazę gospodarczą Rosji i jej zdolność do modernizacji. Ponadto zamrozimy rosyjskie aktywa w UE i uniemożliwimy rosyjskim bankom dostęp do europejskiego rynku finansowego. Podobnie jak w przypadku pierwszego pakietu sankcji, ściśle współpracujemy z partnerami i sojusznikami. Sankcje te mają poważnie odbić się na interesach Kremla i jego zdolności do finansowania wojny" – podkreśliła.

Głos w sprawie sankcji zabrał szef resortu rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk. Wicepremier, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zapytany w Programie III Polskiego Radia o wymianę handlową w dziedzinie rolnictwa z Rosją, zaznaczył, że "praktycznie nie mamy tej wymiany". "Jakiekolwiek obecne embarga będą miały śladowe znaczenie" – stwierdził. Przypomniał, że embargo rosyjskie dość dawno było wprowadzone zarówno na jabłka, jak i mięso oraz inne produktu rolne.

Wymiana handlowa z Rosją

Obroty handlowe Polski z Rosją wyniosły 23,487 mld dol. przez 10 miesięcy 2021 r. – wskazali w czwartek analitycy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jak podała PAIH, za GUS, obroty handlowe Polski z Rosją w okresie 10 miesięcy 2021 r. (wg danych wstępnych) wyniosły 23,487 mld dol. (wzrost o 45,4 proc. wobec porównywalnego okresu roku poprzedniego). Dodano, że polski eksport stanowił 7,798 mld dol. (wzrost o 18,5 proc.), a polski import - 15,688 mld dol. (wzrost o 63,9 proc.). Jak dodano, ujemne dla Polski saldo wyniosło 7,889 mld dol. i zwiększyło się o 4,9 mld dol. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.

Przypomniano, że polski eksport do Rosji w 2020 r. sięgnął 8,132 mld dol. (spadek o 2,3 proc. rdr), a najwyższy udział w eksporcie miały: maszyny i urządzenia (45,8 proc.; wzrost dostaw +3,3 proc.); wyroby przemysłu chemicznego (24,0 proc.; spadek o 9,2 proc.); a także artykuły rolno-spożywcze (7,9 proc.; wzrost dostaw 1,6 proc.) i wyroby z metali (7,4 proc.; spadek dostaw o 3 proc.).

Z kolei polski import z Rosji w 2020 r. wyniósł 11,574 mld dol. (spadek o 28,6 proc. rdr). Analitycy wskazali, że największą grupą w polskim imporcie były produkty mineralne: 63,4 proc. (spadek o 29,2 proc.), w tym przede wszystkim oleje ropy naftowej (ponad 43 proc.). Zwrócono uwagę, że wartość dostaw tych ostatnich zmniejszyła się o ok. 30 proc.

Czytaj także: Henryk Kowalczyk: embarga rolne nakładane na Rosję będą miały śladowe znaczenie


 

swiatrolnika.info 2023