O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

29-06-2020

Autor: Świat Rolnika

Zielony Ład, Brexit, F2F – czy sektor mleczarski podoła wyzwaniom? Instytut Gospodarki Rolnej zaprasza!

Zielony Ład, Brexit, F2F i pytanie, które nurtuje dziś wielu: czy sektor mleczarski podoła wyzwaniom? O tym będą rozmawiać podczas dzisiejszej wideokonferencji jedni z najważniejszych przedstawicieli sektora mlecznego w Polsce. Jak sektor mleczarski radzi sobie z sytuacją wokół koronawirusa? Czy polski sektor mleczarski wyjdzie z kryzysu obronną ręką? Co czeka producentów? Jaka przyszłość czeka sektor mleczarski? Czy europejski Zielony Ład, Brexit i strategia "Od pola do stołu" zaburzą rozwój polskiego mleczarstwa?

W rozmowie wzięli udział: Agnieszka Maliszewska (Polska Izba Mleka), Marcin Hydzik (Związek Polskich Przetwórców Mleka), Peter Knauer (Hochland Polska Sp. z o.o.), zielony ład konferencjaMarcin Witulski (Polmlek Sp. z o.o.), Andrzej Szczepański (Robico) oraz Edward Bajko (Spółdzielnia Mleczarska Spomlek).

Zobacz także: Zielony Ład – rolnicy w nowej rzeczywistości. Komisarz Wojciechowski, minister Ardanowski i inni eksperci

Zielony Ład i Strategia "Od pola do stołu"

Do zmian, jakie szykuje w zakresie nowego Zielonego Ładu Unia Europejska odniósł się m.in. Marcin Witulski, prezes Zarządu POLMLEK Sp. z.o.o.

– Wiadomo, że na strategię Zielonego Ładu czy strategię "Od pola do stołu" musimy patrzeć dwustopniowo. Tak naprawdę pierwszy etap to jest pozyskania tego surowca i to jest wszystko to, co ten unijny rolnik musi zmienić, by osiągnąć te bardzo ambitne cele. Drugi temat dotyczy samego przetwórstwa tego mleka. Tutaj też przed nami stoi wiele wyzwań, gdzie zakłady mleczarskie muszą się przystosować do tego, aby te strategie spełniać

– zwrócił uwagę podczas wideokonferencji Marcin Witulski.

– Co do samych założeń tych strategii, myślę, że tutaj żadne z nas nie powie, że jest ona zła, bo planując 30 lat produkcję rolną, unijną do przodu, myślę, że nie można było ominąć tematu ekologii i zrównoważonego rolnictwa. Najważniejsze będzie teraz to, jakich instrumentów Unia Europejska użyje, żeby te cele spełnić, bo jeżeli będą one źle dobrane, to realizując nawet te dobre cele, można sobie zrobić krzywdę

– mówił prezes Zarządu POLMLEK Sp. z.o.o.

swiatrolnika.info/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023