POLSKA NA SERIO - BIZNES
04-09-2020
Wsparcie gospodarstw – działania ARiMR w dobie koronawirusa
9 września rusza kolejny etap na wsparcie gospodarstw przez ARiMR. Producenci drobiu czy kwiatów powinni zainteresować się tematem. Maksymalna kwota pomocy to 7000 euro. Jakie inne działania podejmuje ARiMR w czasie kryzysu związanego z koronawirusem i suszą? Kto może ubiegać o wsparcie? Gościem Instytutu Gospodarki Rolnej był Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie gospodarstw – pomoc dla rolników dotkniętych koronawirusem oraz suszą
Tomasz Nowakowski wyjaśniał jak obecnie wygląda wsparcie gospodarstw, które utraciły płynność finansową przez pandemię koronawirusa oraz suszę:
Aktualnie przyjęliśmy już 47 tysięcy wnioski w ramach tego działania z 57 tysięcy, bo tylu wnioskodawców nie otrzymało płatności za rok 2019. Te 47 tysięcy wniosków jest w tym momencie obrabianych i w przeciągu tak naprawdę czterech ostatnich dni udało się wypłacić z 400 milionów złotych – bo tyle ta pomoc będzie wynosić, tyle tych środków nie zostało wypłacone za rok 2019 – wypłaciliśmy już 215 milionów złotych, więc przekroczyliśmy połowę. Nabieramy wnioski, weryfikujemy i myślę, że już niewiele czasu potrzebujemy na to by wypłacić pozostałe środki i tym samym zamykamy rok 2019 jeśli chodzi o rekordową pomoc związaną z sytuacją suszy, która obejmuje również wsparcie gospodarstw dotkniętych koronawirusem.
Oglądaj też: Czajka i prywatyzacja lasów. Komentuje Paweł Sałek - doradca prezydenta Andrzeja Dudy
Wsparcie gospodarstw, które utraciły płynność finansową
Kolejne wsparcie gospodarstw o którym wspomniał Prezes ARiMR będzie dotyczyć rolników prowadzących hodowlę zwierząt, ale także obejmie producentów kwiatów. Nabory wniosków ruszają już 9 września.
Kolejna pomoc o której chciałbym powiedzieć, to jest pomoc, która ruszy 9 września i do 30 września będziemy nabierać wnioski w ramach tej pomocy na wsparcie gospodarstw, które utraciły płynność finansową. Tam gdzie kanały dystrybucji dla sprzedaży produktów w ramach tych gospodarstw rolnych zostały przerwane. Mówię tutaj głównie o tych gospodarstwach, które prowadzą produkcję zwierzęcą tj. bydło, owce, trzoda, ale także mówimy o producentach drobiu, lecz także mówimy o producentach kwiatów pod tunelami foliowymi lub szklarniami. Maksymalny poziom przekazanej pomocy dla jednego gospodarstwa to 7 tysięcy euro. Jest to jednorazowa pomoc, która liczę, że będzie wypłacona jeszcze w tym roku
– wyjaśnia Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.