O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

06-04-2020

Autor: Świat Rolnika

Wsparcie dla rolnictwa. Ważne słowa prezydenta Andrzeja Dudy

Wsparcie dla rolnictwa będzie jednym z kluczowych wyzwań dla prezydenta Andrzeja Dudy w czasie pandemii koronawirusa. Taką deklarację mogliśmy usłyszeć z ust głowy państwa podczas wideokonferencji pt. "Rolnictwo w czasie kryzysu", organizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej.

Wsparcie dla rolnictwa w dobie pandemii

Koronawirus dotknął wielu sektorów związanych z gospodarką. Kryzys nie ominął również rolnictwa. Ponieważ wsparcie dla rolnictwa może okazać się kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji pt. "Rolnictwo w czasie kryzysu" zorganizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej.

Najważniejszym celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji w rolnictwie. Prezydent wraz z szefem resortu rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim wysłuchali raportu dotyczącego sytuacji w poszczególnych sektorach produkcji rolno-spożywczej oraz w polskich gospodarstwach rolnych. Podczas wideokonferencji przedstawiciele organizacji rolniczych oraz branżowych mogli podzielić się z głową państwa swoimi przemyśleniami na temat aktualnej sytuacji oraz zaproponować skuteczne sposoby działania.

Chcemy wesprzeć naszych rodzimych producentów, ruszamy więc z akcją Produkt Polski, Kupuj Produkt Polski. Chciałbym natomiast wiedzieć, jak Państwo zapatrujecie się na obecną sytuację. Jak Państwo postrzegacie funkcjonowanie swoich branż w przyszłości? To jest w tej chwili dla nas najbardziej istotne pytanie. Jak wygląda kwestia eksportu? Jak wygląda kwestia rynku wewnętrznego? To są te zagadnienia, które są dla mnie najbardziej interesujące. I przede wszystkim, co mówią producenci?  Czy są jeszcze jakieś formy, w których moglibyśmy jeszcze producentów wesprzeć? Oczywiście istnieją rozwiązania ustawowe, które zostały już przyjęte, ale kwestia jest otwarta i zawsze możemy walczyć, starać się o to, by powstał rozwiązania dodatkowe, by stworzyć takie instrumenty, które będą pomocą, poza tym, co zostało już do tej pory wprowadzone

– wyjaśnił na początku wideokonferencji Andrzej Duda.

Wsparcie dla rolnictwa poprzez promocję polskich produktów

Prezydent podkreślał również, że podejmie akcję promocji polskich produktów. W czasie pandemii niezwykle istotne jest nakłanianie rodaków do wspierania swoich rodzimych producentów. Takie wsparcie dla rolnictwa świadczyłoby o patriotycznej postawie.

– Jeżeli chodzi o Produkt Polski, to zdradzę Państwu tajemnicę, że włączam się bardzo mocno w promocję tej akcji. Już pojawiły się w sieci spoty z moim udziałem. Pojawię się również na portalach, które mają profil bardziej młodzieżowy. Śmiano się ostatnio, że wystąpiłem  na czymś, co się nazywa Tik Tok, ale tam też będzie właśnie promowanie zakupu polskich produktów. Uważam, że trzeba do wszystkich generacji naszego społeczeństwa o tym mówić i młodych też trzeba już w tej chwili kształcić, żeby się do tego przyzwyczajali i żeby oni później właśnie takie postawy konsumenckie, a nie inne prezentowali

– tłumaczył Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że będzie dokładał wszelkich starań, aby wsparcie dla rolnictwa było jak najbardziej efektywne. Podkreślił również, że praca rolników jest dla niego istotnym elementem polskiej gospodarki.

– Chcę Państwu życzyć tego, żebyście w jak najmniejszym stopniu przez ten kryzywsparcie dla rolnictwa konferencjas ucierpieli. Mam nadzieję, że wszyscy jakoś przez to przejdziemy, i że, tak jak mówiliście Państwo, kształtując te postawy konsumenckie pro krajowe, promujące produkty polskie, osiągniemy dodatkowy efekt w postaci wyjścia z tego czasu kryzysowego silniejszymi niż byliśmy wcześniej 

– powiedział prezydent.

Wsparcie dla rolnictwa również po wyjściu z kryzysu

Andrzej Duda zaznaczył również, że wsparcie dla rolnictwa nie skończy się wraz z wyjściem z kryzysu. Prezydent oznajmił, że będzie dążył do tego, aby podczas spotkań międzynarodowych w polskich delegacjach znajdowały się także osoby związane z rolnictwem.

Podczas spotkania poruszono wątek współpracy Polski z Chinami. W tym miejscu Andrzej Duda zaznaczył, że nasza delegacja byłaby już Azji, gdyby nie trwająca pandemia.

– Kiedy półtora tygodnia temu rozmawiałem z Panem Prezydentem Chin Xi Jinping’iem, mówiliśmy właśnie, że ten wyjazd się odroczył, ale także, że jest to tylko jego odroczenie i że ta wizyta będzie jeszcze zrealizowana. Odbędzie się też oczywiście spotkanie państw Europy Środkowej z Chinami. Możecie być Państwo pewni, że ja na pewno dalej będę tę działalność prowadził

– wyjaśnił prezydent.

 

 

Czytaj także: Zwolnienie ze składek KRUS elementem walki z koronawirusem

Świat Rolnika/MP/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023