O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

21-12-2020

Autor: Świat Rolnika

„Wolne od GMO”. Prof. Babuchowski: powinniśmy jak najczęściej sięgać po mleko

Czy to prawda, że mleko jest toksyczne? W jakiś sposób produkty mleczne wzmacniają naszą odporność i czy mogą sprawić, że lżej przejdziemy Covid-19? Jakie są obecnie najbardziej powszechne trendy w produkcji mleka? Co z GMO? Czy znakowanie mleka certyfikatami może podnieść jego wartość za granicą? Gościem Moniki Przeworskiej jest Prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego, prof. Andrzej Babuchowski.

„Wolne od GMO” – mleko niekorzystne tylko w dwóch przypadkach

Okres przedświąteczny to dobry czas, żeby porozmawiać o wpływie mleka na nasz organizm, szczególnie wobec licznych kampanii medialnych, ukierunkowanych na straszenie ludzi przed spożywaniem produktów mlecznych. W ocenie prof. Babuchowskiego warto jednak sięgać po mleko.

To, że mleko jest toksyczne, to jest totalna bzdura. Mamy tylko dwa przypadki, kiedy mleko może niekorzystnie oddziaływać na organizm. Po pierwsze, u ludzi, którzy mają nietolerancję laktozy, i po drugie, u uczulonych na niektóre białka mleka. Poza tym mleko mają masę właściwości odżywczych i powinniśmy po nie sięgać jak najczęściej

– powiedział ekspert.

„Wolne od GMO” – rodzaj paszy dla krów

W Polsce produkuje się mleko w oparciu o dawkę pokarmową niezawierającą pasz genetycznie modyfikowanych. Spotyka się to z szerokim zainteresowaniem zarówno ze strony klientów, jak i producentów.

Tu jest też kwestia, czy chcemy, żeby rolnicy stosowali pasze genetycznie modyfikowane, czy żeby raczej skarmiali paszami naturalnymi, co oczywiście powoduje, że te pasze będą zdecydowanie droższe. Musimy się więc przyzwyczaić do tego, że mleko będzie droższe. Tu wchodzimy w pewnym zakresie w produkcję ekologiczną, gdzie nie możemy wykorzystywać paszy modyfikowanej genetycznie

– mówił prof. Andrzej Babuchowski.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Dziś to my jesteśmy liderem w produkcji skór. To bardzo opłacalne ekonomicznie

„Wolne od GMO” – kampania PIM

Polska Izba Mleka prowadzi kampanię "Wolne od GMO" sfinansowaną z Funduszu Promocji Mleka, mającą na celu poszerzenie wiedzy konsumentów na temat produktów mleczarskich "wolnych od GMO".

 

swiatrolnika.info 2023